| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes i finanse > W jaki sposób przedsiębiorcy mogą pozyskiwać kapitał na inwestycje

W jaki sposób przedsiębiorcy mogą pozyskiwać kapitał na inwestycje

Czy wśród przedsiębiorców, decydujących się na nowe inwestycje, wzrasta zainteresowanie pozyskiwaniem kapitału na zewnątrz?

Po zakończeniu tego procesu przygotowany jest dokument informacyjny i prezentacja firmy, którą następnie przedstawia się potencjalnym inwestorom.

Ważną informacją, którą chciałbym przekazać zainteresowanym tym sposobem pozyskania kapitału, jest to, że przedsiębiorstwo starające się o kapitał ma realną szansę na refundacje poniesionych wydatków na firmę doradczą z funduszy unijnych. Warto też zwrócić uwagę, że koszty poniesione na debiut nie obciążają wyniku finansowego spółki, gdyż są odejmowane od nadwyżki powstałej z różnicy między ceną nominalną i emisyjną emitowanych akcji.

Jak wygląda kontrola nad firmą w przypadku wejścia na rynek NewConnect? Ile kapitału może pozyskać przedsiębiorca?

NewConnect pozwala pozyskać środki oraz umożliwia dotychczasowym właścicielom zachowanie kontroli nad firmą, co niestety nie zawsze jest możliwe w przypadku pozyskania kapitału funduszy private equity lub venture capital.

Odpowiadając na drugie pytanie trzeba zaznaczyć, że dużo zależy od potrzeb firmy i wartości przedsiębiorstwa. Z rynku NewConnect można pozyskać nawet kilkadziesiąt milionów złotych.

Którą formę pozyskania kapitału pan by polecił?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wszystko zależy od preferencji przedsiębiorstwa szukającego nowego kapitału na realizację swoich przedsięwzięć. Często przedsiębiorcy nie są zainteresowani wchodzeniem na giełdę, bo związane jest to z dodatkowymi obowiązkami wynikającymi z tego, że stają się spółką publiczną. W tej sytuacji najbardziej optymalną formą pozyskania kapitału są inwestorzy branżowi lub fundusze private equity. Jednak należy liczyć się z tym, że fundusze private equity są zainteresowane inwestycjami nie mniejszymi niż 2-3 mln euro i tylko w firmy o dość ugruntowanej pozycji rynkowej, a nie wszyscy spełniają to kryterium. Wówczas jedyną drogą pozyskania kapitału są inwestorzy branżowi lub rynek NewConnect.

Czy aktualna sytuacja na giełdzie nie przeszkadza w pozyskaniu kapitału przez rynek NewConnect?

Sytuacja na giełdzie może nie wygląda zachęcająco, jednak należy pamiętać, że polska gospodarka nadal rozwija się w szybkim tempie. Z naszych analiz wynika, że końcówka 2008 r. i początek 2009 r. powinny przynieść dużo większe zainteresowanie inwestorów zakupem akcji spółek. Biorąc pod uwagę, że trzeba około czterech miesięcy na przygotowanie wszystkich niezbędnych dokumentów do zaprezentowania firmy inwestorom, należy już dziś myśleć o pozyskaniu kapitału tą drogą.

Co pan sądzi o kredytach bankowych? Czy nie jest prostsze zaciągnięcie takiego kredytu na rozwój firmy?

Koszty pozyskania kredytu bankowego są dużo droższe. Poza tym banki niechętnie udzielają kredytu firmom nieposiadającym majątku na ich zabezpieczenie. Z tego chociażby względu wiele firm decyduje się na pozyskanie kapitału poprzez emisje akcji i debiut na NewConnect. Fundusz może dokapitalizować przedsiębiorstwo, a uzyskaną kwotę można przeznaczyć na realizację kolejnych planów i ciekawych pomysłów, które doprowadzą do szybkiego rozwoju przedsiębiorstwa.

PIOTR SZALBIERZ

prezes zarządu Grupy Prawno-Finansowej Causa, radca prawny specjalizujący się w prawie cywilnym, postępowaniu cywilnym oraz prawie handlowym. Uczestniczył w pracach nad zmianami w prawie upadłościowym i naprawczym

Rozmawiała MONIKA BURZYŃSKA

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kamil Polak

Ekspert

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK