| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes i finanse > Karty płatnicze pomagają zarządzać finansami domowymi i firmowymi

Karty płatnicze pomagają zarządzać finansami domowymi i firmowymi

Funkcjonalności poszczególnych kart płatniczych sprawiają, iż należycie wykorzystywane mogą się stać wygodnym i efektywnym instrumentem zarządzania finansami zarówno z punktu widzenia budżetu domowego, jak również, w przypadku kart firmowych, budżetu przedsiębiorcy.

Osoba prawna działa za pośrednictwem swoich organów lub pełnomocników, którzy są umocowani do jej reprezentowania zarówno w zakresie praw, jak i obowiązków, w tym zaciągania zobowiązań finansowych. W ramach prowadzonej działalności osoba prawna może podpisać z wydawcą karty umowę, w której jako posiadacz karty wskaże osoby umocowane do posługiwania się kartami w jej imieniu i do dokonywania transakcji obciążających rachunek karty posiadacza, czyli w tym przypadku osoby prawnej. Osoby takie otrzymują, poprzez wskazanie ich w umowie karty płatniczej, umocowanie do dokonywania płatności kartami wydanym na rzecz osoby prawnej i obciążania przez to jej rachunku kwotami zrealizowanych transakcji.

Krąg użytkowników kart firmowych nie jest ograniczony jedynie do przedstawicieli ustawowych danej osoby prawnej. Użytkownikami kart firmowych mogą być również pracownicy, którzy w ramach wykonywanych obowiązków muszą dokonywać wielu transakcji (np. pracownicy zaopatrzenia) albo dokonywać innego rodzaju płatności związanych np. z regulowaniem należności za paliwo (jest to częsty przypadek w firmach transportowych).

W przypadku kart prywatnych również spotykana jest instytucja użytkownika karty. Są to te osoby, na rzecz których wydawane są tzw. karty dodatkowe. Również w tej sytuacji wydanie karty dodatkowej jest możliwe po wskazaniu przez posiadacza w umowie osoby, na rzecz której wydana zostanie karta dodatkowa.

Podsumowując można stwierdzić, iż posiadaczami kart płatniczych mogą być osoby fizyczne oraz inne podmioty, które zawarły z wydawcami kart umowę o kartę płatniczą, natomiast użytkownikami kart są jedynie osoby fizyczne, które zostały uprawnione do posługiwania się kartami w umowie zawartej przez posiadacza z wydawcą.

Drugim z kryteriów, według którego można dokonywać podziału kart płatniczych, jest kryterium kredytowe. Jest to kryterium ściśle związane ze sposobem korzystania i tytułu do korzystania ze środków przez posiadacza karty.

Według tego kryterium karty płatnicze dzielone są w praktyce na trzy kategorie: kart debetowych, kart obciążeniowych oraz kart kredytowych. Ciekawostką może być fakt, iż ten podział praktyczny nie znalazł potwierdzenia w definicji karty płatniczej, która zawarta jest w ustawie Prawo bankowe. Ustawodawca przeprowadził bowiem podział kart płatniczych na karty służące do wypłaty gotówki lub dokonywania zapłaty bądź do wypłaty gotówki lub dokonywania zapłaty przy wykorzystaniu kredytu.

Czytaj także

Autorzy:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Serwis Inforlex RODO 3 m-ce + książka RODO dla księgowych i biur rachunkowych198.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

e-agropodatki.pl

Pierwszy w Polsce podatkowy serwis informacyjny dla rolników indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK