REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jest wiele źródeł informacji o kontrahentach

Marek Matusiak
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Dla przedsiębiorcy bardzo ważne jest poznanie historii płatniczej kontrahenta. I to jeszcze przed zawarciem umowy. Teraz istnieje możliwość pozyskania pewnej, rzetelnej i, co ważne, obszernej informacji o wiarygodności płatniczej podmiotów.

W celu zminimalizowania ryzyka zawarcia umowy z niewypłacalnym partnerem trzeba w jakiś sposób zdobyć informację o tym, jak reguluje on swoje zobowiązania kredytowe i płatnicze wobec innych kontrahentów.

REKLAMA

Priorytetowe spłaty

REKLAMA

Przy zadłużeniach kredytowych część instytucji finansowych posiłkuje się danymi Biura Informacji Kredytowej. BIK gromadzi informacje o tym, jak klienci instytucji finansowych (banków i SKOK) regulują zobowiązania wynikające z umów o dokonywanie czynności bankowych. Czy jednak informacja pozyskana tylko z jednego branżowego źródła jest kompletna, dająca pełny obraz kondycji płatniczej klienta? Z informacji, jakie pojawiają się od czasu do czasu w mediach i badaniach statystycznych, wynika, że zobowiązania wobec banków traktowane są priorytetowo. Oznacza to, że konsument lub przedsiębiorca, który popadł w finansowe tarapaty, najpierw przestaje płacić za usługi (telefon, telewizję, internet), później za media (gaz, prąd, wodę), a dopiero w ostatniej kolejności rezygnuje ze spłacania rat kredytu. Wynika z tego, że o ewentualnych problemach potencjalnego kredytobiorcy bank dowiaduje się stosunkowo późno. Zdecydowanie korzystniejsze jest weryfikowanie klientów w biurach informacji gospodarczej.

- Gromadzą one dane od znacznie bardziej zróżnicowanej grupy przedsiębiorstw: dostawców usług, ubezpieczycieli, firm leasingowych, ale również od banków i pośredników kredytowych. Co więcej, w BIG znajdują się także informacje o transakcjach zawieranych między firmami, a więc o niezapłaconych fakturach - mówi Anna Tłuściak, prezes Europejskiego Rejestru Informacji Finansowej BIG.

Ważne!

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Po nowelizacji ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych praktycznie każdy przedsiębiorca będzie mógł wpisać swojego dłużnika do biura informacji gospodarczej

Miliony danych

Wielość źródeł informacji to nie jedyna zaleta BIG. Na ich korzyść przemawia także liczba potencjalnych danych, które znajdują się w obszarze przetwarzania biur informacji gospodarczej. Teoretycznie w BIK mogą znaleźć się informacje o około 20 mln posiadaczy rachunków bankowych i członków SKOK. Jednak na rynku danych o różnorodnych płatnościach jest wielokrotnie więcej. Rynek informacyjny BIG szacowany jest na około 50 mln polis ubezpieczeniowych, 30 mln abonentów telefonii komórkowej i stacjonarnej, 15 mln odbiorców usług komunalnych czy niemal 8 mln abonentów telewizji kablowych i satelitarnych.

- Po nowelizacji ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych praktycznie każdy przedsiębiorca będzie mógł wpisać swojego dłużnika do BIG - tłumaczy Anna Tłuściak.

Co więcej, jeśli ustawodawca uwzględni postulaty organizacji biznesowych oraz branży finansowej i zezwoli na umieszczanie danych wierzycielom wtórnym, w BIG znajdą się dane o kolejnych milionach dłużników i dziesiątkach milionów ich zobowiązań.

MAREK MATUSIAK

marek.matusiak@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    REKLAMA