REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Długi termin i różne cele kredytu

Edyta Dobrowolska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Małym firmom trudniej o kredyt inwestycyjny niż dużym korporacjom. Jednak te, które funkcjonują na rynku przynajmniej dwa lata, mogą liczyć na długoterminowe pożyczki, które mogą być przeznaczone zarówno na cele inwestycyjne, obrotowe czy też spłatę innych zobowiązań.

Jednym z oferowanych przez banki produktów kredytowych o mieszanym charakterze są kredyty zbudowane na koncepcji planu finansowego. Łączy je długoterminowy, nawet 20-letni okres kredytowania, a także możliwość wykorzystania części kredytu na inne cele.

REKLAMA

Jak uzyskać kredyt

O tego typu kredyty mogą się ubiegać osoby, które prowadzą działalność gospodarczą co najmniej 1,5 roku-2 lata i mają zdolność kredytową. Muszą uzyskać pozytywną ocenę przedsięwzięcia inwestycyjnego oraz ustanowić wymagane przez bank zabezpieczenie spłaty kredytu.

REKLAMA

Obowiązkowym zabezpieczeniem są zazwyczaj trzy instrumenty. Przede wszystkim hipoteka ustanowiona na nieruchomości zlokalizowanej na terenie Polski będącej własnością albo współwłasnością kredytobiorcy. Gdy hipoteki nie można ustanowić od razu, do czasu uzyskania prawomocnego wpisu stosuje się zabezpieczenie przejściowe w formie ubezpieczenia kredytu.

Drugim jest przelew wierzytelności pieniężnej z umowy ubezpieczenia składników majątków, na których ustanowiono hipotekę, a trzecim klauzula potrącenia wierzytelności z rachunku bieżącego w kredytującym banku lub pełnomocnictwo do pobierania środków na rachunku w innym banku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Gdy kredyt ma być przeznaczony na całkowitą spłatę wierzytelności innych wierzycieli, których zabezpieczeniem są hipoteki posiadające prawo pierwszeństwa, dopuszczalny jest wpis hipoteki na rzecz banku na drugim i kolejnym miejscu, ale pod warunkiem, że spłata wierzytelności spowoduje wygaśnięcie tych hipotek.

Formalności kredytowe

REKLAMA

Do wniosku o udzielenie kredytu zazwyczaj trzeba dołączyć dokumenty stwierdzające status prawny, uprawniające do prowadzenia działalności, upoważniające osoby podpisujące wniosek o kredyt do składania aktów woli. Kluczową częścią dokumentacji jest biznesplan.

Ponadto osoby fizyczne będące przedsiębiorcami i osoby prowadzące działalność jako wspólnicy spółek jawnych, cywilnych lub partnerskich składają informację na temat majątku osobistego wnioskodawcy. Także sprawozdania finansowe, analityczne sprawozdania finansowe (wg wzoru określonego przez bank) - bilans, rachunek zysków i strat oraz zaświadczenia o stanie zobowiązań podatkowych wobec budżetu państwa i ZUS. Niektórzy kredytodawcy wymagają też opinii z innych instytucji finansowych obsługujących wnioskodawcę lub poręczyciela, dotyczących stanu i terminowości regulowania wobec nich zobowiązań. Gdy zaś kredyt w części ma być przeznaczony na spłatę innych zobowiązań - umowy kredytowej dotyczące wierzytelności podlegających spłacie. Kolejnej grupy formalności dotyczą dokumenty własności lub zawarte umowy najmu lub dzierżawy dotyczące miejsc prowadzenia działalności oraz dokumenty dotyczące propozycji prawnego zabezpieczenia kredytu.

Wysokość kredytu i spłata

Kwota kredytu ustalana jest indywidualnie z klientami. Z reguły nie może być wyższa niż 65-70 proc. aktualnej wartości rynkowej nieruchomości proponowanej jako zabezpieczenie spłaty kredytu. Część kredytu przeznaczona na finansowanie potrzeb inwestycyjnych zazwyczaj nie może być niższa niż 50-60 proc. łącznej kwoty kredytu.

W przypadku takich kredytów umowa może przewidywać nawet 20-letni okres kredytowania, z tym że zazwyczaj okres kredytowania nie powinien przekraczać najdłuższego z okresów pozostałych do całkowitego zamortyzowania środków trwałych będących przedmiotem kredytowania oraz okresu wieczystego użytkowania nieruchomości stanowiącej zabezpieczenie.

Banki udzielają takich kredytów, stosując ich oprocentowanie według stałej albo zmiennej stopy procentowej. Stała stopa jest stosowana tylko dla kredytów udzielanych na okres nie dłuższy niż 12 miesięcy.

Na oprocentowanie tego typu kredytu składa się stawka referencyjna i stała marża banku. Ta pierwsza to dla waluty polskiej WIBOR, zaś dla pozostałych walut LIBOR lub EURIBOR. Wysokość marży banku zależy od oceny zdolności kredytowej wnioskodawcy oraz poziomu ryzyka kredytowego banku.

Spłata następuje zazwyczaj w miesięcznych ratach w sposób uzgodniony w umowie.

Ważne!

Dla kredytu przeznaczonego na finansowanie potrzeb inwestycyjnych wymagany jest udział własny klienta. Wynosi on przeważnie co najmniej 20 proc. wartości przedsięwzięcia inwestycyjnego

EDYTA DOBROWOLSKA

gp@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA