REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kredyt pod unijne dotacje

Edyta Dobrowolska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Kredyty o charakterze inwestycyjnym potrzebne są większości przedsiębiorstw, które chcą skorzystać z dofinansowania planowanego przedsięwzięcia ze środków Unii Europejskiej.

Potrzeba kredytów dla firm chcących skorzystać ze środków unijnych wynika z faktu, iż przy większości projektów niezbędny jest wkład własny, ale i z okoliczności, że dofinansowanie wypłacane jest po zrealizowaniu projektu.

REKLAMA

W pierwszym przypadku jest to więc kredyt na wkład własny i może być to pożyczka o dowolnym charakterze, w tym dowolny kredyt inwestycyjny z zabezpieczeniem np. w postaci poręczenia. Natomiast gdy rzecz idzie o finansowanie samego przedsięwzięcia, które w późniejszym okresie zostanie zwrócone w formie dotacji ze środków unijnych, w ofercie większości banków formatujących swoje produkty finansowe pod klienta korporacyjnego znajdują się specjalne produkty, umownie określane mianem kredytów pod dotacje z Unii Europejskiej.

Spłata kapitału

REKLAMA

Specyfiką kredytów pod dotacje jest przede wszystkim sposób wypłaty pożyczonych pieniędzy oraz zwrot kapitału. Uruchomienie kredytu następuje po dostarczeniu przez kredytobiorcę umowy o dofinansowanie oraz przez realizację dyspozycji kredytobiorcy w ciężar rachunku kredytowego, jednorazowo albo w transzach, bezgotówkowo w formie przelewu środków na rachunek projektu.

Natomiast spłata kapitału następuje z dotacji lub ze środków własnych kredytobiorcy. Co istotne, ze względu na specyfikę rozliczeń, większość kredytobiorców dopuszcza spłatę kapitału jednorazowo na koniec okresu kredytowania. Oznacza to, że w czasie trwania projektu dotowanego ze środków unijnych, a w praktyce w tym okresie finansowanego z omawianego kredytu inwestycyjnego, kredytobiorca może obsługiwać jedynie spłatę odsetek.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Łatwe zabezpieczenie

Warto też zauważyć, że w związku z tym, iż kredyt uruchamiany jest dopiero po dostarczeniu przez kredytobiorcę umowy o dofinansowanie ze środków unijnych, bank może zadowolić się zabezpieczeniem w postaci przelewu wierzytelności pieniężnej z umowy o dofinansowanie. Dodatkowo mogą to być weksle in blanco.

Ponadto maksymalna wysokość kredytu nie może przekraczać kwoty dotacji wskazanej w umowie o dofinansowanie, zaś okres kredytowania nie powinien być dłuższy niż planowany termin wpływu dotacji.

REKLAMA

Warto też dodać, że stosowane przez większość banków regulaminy przyznawania kredytów pod dotacje przewidują, iż w przypadku, kiedy kredyt nie zostanie spłacony w umownym terminie ze względu na przesunięty czas otrzymania dotacji, kredytobiorca może uzyskać w banku przedłużenie terminu spłaty zadłużenia w drodze aneksu do umowy.

Inne zasady, na jakich udzielany jest i rozliczany kredyt pod dotacje, nie różnią się od zasad udzielania standardowych kredytów dla firm. Kredyt może więc być udzielany zarówno w złotych, jak i w opcji walutowej, przede wszystkim w euro, USD oraz frankach szwajcarskich. Zazwyczaj w okresie trwania umowy kredytowej wysokość oprocentowania jest zmienna. Jednak w przypadku kredytów udzielanych na okres do 12 miesięcy banki dopuszczają umowne przyjęcie, iż wysokość oprocentowania może być stała.

Zazwyczaj też stopa procentowa równa jest wysokości stawki referencyjnej (określonej w umowie kredytu) powiększonej o marżę banku wyrażoną w punktach procentowych.

Bankowe prowizje

W przypadku kredytów pod dotacje banki pobierają też podobne prowizje, jak przy innych produktach kredytowych dla firm. I tak prowizja za udzielenie kredytu średnio waha się w granicach 1-2 proc. pożyczanej kwoty. Od niewykorzystanej kwoty (prowizja za gotowość) banki pobierają nawet 3 proc. wartości tej kwoty. Za to w przypadku tego rodzaju kredytów rzadko pobierana jest prowizja od przedterminowo spłacanej kwoty (prowizja rekompensacyjna). A jeśli już nawet występuje ona, nie przekracza 1 proc. kwoty kredytu.

EDYTA DOBROWOLSKA

gp@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Wskaźnik koniunktury GUS. Gastronomia i zakwaterowanie z największym wzrostem

    Zakwaterowanie i gastronomia znalazły się wśród branż, w których notowany był do tej pory dodatni wskaźnik koniunktury (informacja i komunikacja oraz finanse i ubezpieczenia).

    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej

    Empatia jest kluczowa w relacjach między personelem medycznym a pacjentami, będąc nieodzownym fundamentem wysokiej jakości opieki zdrowotnej. W obecnych czasach, gdy pacjenci mają coraz większe oczekiwania, a zmiany w medycynie są nieustanne, zdolność do empatii wyróżnia się jako jeden z głównych czynników wpływających na poziom świadczonych usług. Nawet w czasach, gdy technologie medyczne rozwijają się dynamicznie, to właśnie empatyczny kontakt między pacjentem a personelem zdrowotnym ma zasadnicze znaczenie. Umiejętność wczucia się w położenie innej osoby jest kluczowa, tworząc solidną podstawę dla profesjonalnej i skutecznej opieki nad pacjentami.

    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    REKLAMA

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    REKLAMA

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA