| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes i finanse > Leasing nadal popularny wśród przedsiębiorców

Leasing nadal popularny wśród przedsiębiorców

Upływający rok jest rekordowy dla firm leasingowych, które zanotowały ponad 50-proc. wzrost wartości zawieranych umów. W roku 2008 dobra koniunktura się utrzyma, a optymiści mówią o 40-proc. wzroście rynku, który zapewni sprzedaż samochodów i maszyn budowlanych.

- Obecnie wprowadzamy produkty, które są przeznaczone dla mniejszych podmiotów. W ten sposób chcemy pokazać, że usługi leasingowe mogą być opłacalne nawet w przypadku posiadania jednego samochodu - mówi Konrad Karpowicz, dyrektor departamentu handlowego Masterlease Polska. Leasing to nie tylko samochody. Rynek leasingu w Polsce kojarzony był głównie z pojazdami, które do dziś mają największy udział w portfelu branży. W segmencie środków transportu drogowego w roku 2007 najszybciej rozwijał się rynek samochodów osobowych oraz ciągników siodłowych i naczep. Jednak coraz więcej różnych ruchomości podlega tej formie finansowania. Wyraźny trend proinwestycyjny jest widoczny na rynku maszyn i urządzeń, gdzie kołem napędowym jest rynek tzw. żółtego sprzętu, czyli maszyn budowlanych.

Według ekspertów przez kilka najbliższych lat cały segment powinien utrzymać poziom wzrostu powyżej 50 proc. rocznie. Dobre wyniki odnotowano także na rynku nieruchomości, który dopiero rozwija się w Polsce. Wartość wyleasingowanych obiektów w pierwszych trzech kwartałach 2007 roku była dwukrotnie wyższa niż w analogicznym okresie poprzedniego roku.

Dotychczas klasyczny leasing nieruchomości ze względu na wysoką wartość przedsięwzięcia zarezerwowany był dla dużych przedsiębiorstw, ze względu na minimalną wartość finansowanych obiektów (10 mln zł). Obecnie firmy leasingowe powoli obniżają te progi i trend ten będzie widoczny również w przyszłym roku.

W ofercie dla średnich przedsiębiorstw przedmiotem transakcji mogą być ukończone nieruchomości o wartości powyżej 1 mln zł, przede wszystkim budynki biurowe, hale magazynowe, sklepy, centra logistyczne, autoryzowane salony samochodowe czy hale produkcyjne. Tendencja ta powinna pozytywnie wpłynąć na rozwój tego segmentu rynku leasingowego w przyszłym roku, jednak usługa ta będzie wciąż niedostępna dla małych firm.

Leasing ruchomości

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

WOJCIECH IWANIUK

wojciech.iwaniuk@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Baszczyński

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK