| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes i finanse > Skutki zalegania z zapłatą mogą okazać się bolesne

Skutki zalegania z zapłatą mogą okazać się bolesne

Wprawdzie wszyscy zainteresowani twierdzą, że czarne listy dłużników nie istnieją, to jednak każde opóźnienie płatności odnotowane w instytucji zbierającej takie informacje może mieć dla przedsiębiorcy bardzo bolesne konsekwencje.

Firmy i instytucje świadczące podobne usługi weryfikują zdolność płatniczą potencjalnych klientów i z dużą rezerwą traktują tych, którzy widnieją w rejestrze dłużników. W efekcie albo żądają dodatkowych zabezpieczeń, albo wręcz odmawiają podpisania umowy o kredyt.

W największym stopniu dotyka to przedsiębiorców - zwłaszcza małych i średnich, a także drobnych konsumentów.

KTO MOŻE PRZEKAZYWAĆ INFORMACJE

Zgodnie z ustawą o udostępnianiu informacji gospodarczych dane o zobowiązaniach finansowych konsumentów mogą przekazywać do biura informacji gospodarczej wyłącznie podmioty określone w ustawie. Są to: banki, spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe, firmy pożyczkowe, wydawcy kart płatniczych, domy maklerskie, firmy ubezpieczeniowe, firmy faktoringowe, firmy leasingowe, operatorzy telekomunikacyjni, operatorzy telewizji kablowej i satelitarnej, dostawcy mediów (energii cieplnej, elektrycznej, gazu, wody), firmy świadczące usługi przewozu w komunikacji publicznej, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, wynajmujący lokale.

WYSOKOŚĆ KWOTY ZADŁUŻENIA

Do biur informacji gospodarczej nie trafiają dane o wszystkich dłużnikach. Uprawnione podmioty mogą przekazać informacje o konsumencie, jeśli kwota jego zadłużenia wynosi co najmniej 200 zł, natomiast o przedsiębiorcy, jeśli kwota jego zadłużenia wynosi co najmniej 500 zł.

60 dni

Czas zaległości

Zaległość w spłacie musi wynieść minimum 60 dni. Ponadto zgłaszający taki niespłacony dług ma obowiązek poinformować o tym dłużnika i dopiero po upływie kolejnych 30 dni może przekazać informację do BIG

MAREK MATUSIAK

marek.matusiak@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Koronczok

Sprzedaż Internetowa24

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK