| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes i finanse > Ubezpieczenia na życie w małej firmie

Ubezpieczenia na życie w małej firmie

Grupowe ubezpieczenia na życie coraz lepiej są wykorzystywane do motywowania pracowników. Choć fiskus znacznie ograniczył pole do działania, umiejętne korzystanie z takich produktów ubezpieczeniowych może dać sporo korzyści zarówno pracownikom, jak i pracodawcy.


Jeśli ogólne warunki ubezpieczenia to przewidują, osoby objęte ubezpieczeniem głównym (w powyższym zakresie) mogą ponadto wnosić dodatkowe wpłaty, jak i wnosić dodatkowe składki przeznaczone na ochronę od innych ryzyk. Dodatkowe wpłaty w całości są inwestowane, służą więc za sposób oszczędzania.


Z kolei dodatkowe umowy pozwalają bądź rozszerzyć zakres ubezpieczenia (np. w zakresie ubezpieczeń związanych z leczeniem, w tym pobytem w szpitalu), bądź objąć dodatkowo ubezpieczeniem innych członków rodziny (zwłaszcza małżonka oraz dzieci, ale często także np. rodziców czy teściów).


Tymczasem ubezpieczenie z funduszem kapitałowym może być swoistą odroczoną premią finansową. Jeśli pracodawca zdecyduje się na pokrywanie składek przez pięć lat, to po upływie tego okresu (liczonego od końca roku, w którym została zawarta umowa ubezpieczenia) pracownicy mogą zadysponować zgromadzoną w ten sposób na polisie kwotą.


Jeśli chcą natychmiast skonsumować korzyści z takich konfitur, mogą po prostu zlikwidować polisę. Wówczas otrzymają sumę wykupu, czyli wartość portfela, z tym że towarzystwo ubezpieczeniowe potrąci sobie związane z tym koszty oraz pobierze i odprowadzi do fiskusa ewentualny podatek od oszczędności.


Przekroczenie tego terminu granicznego pozwala też na jednoczesne kontynuowanie ubezpieczenia wraz z wycofaniem części oszczędności. Ile, o tym przesądzają ogólne warunki ubezpieczenia.


ELASTYCZNE POLISY GRUPOWE

Coraz łatwiej o zbiorowe ubezpieczenie nawet dla grup kilkuosobowych. Coraz częściej w ramach takich umów każdy ubezpieczony może równie swobodnie określać zakres ochrony, tak jak w przypadku umów zawieranych indywidualnie.


EDWARD DĄBROWSKI

gp@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

FakturaXL.pl

FakturaXL.pl jest producentem oprogramowania w zakresie fakturowania online dla firm i biur rachunkowych. Od ponad 12 lat tworzymy z pasją rozwiązania IT.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »