| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes i finanse > Giełda przyciąga młode, szybko rozwijające się przedsiębiorstwa

Giełda przyciąga młode, szybko rozwijające się przedsiębiorstwa

Już dziesięć spółek zadebiutowało na NewConnect - nowym rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Do końca 2007 roku notowanych może być przynajmniej kilkanaście firm. Rok po starcie na NewConnect ma być obecnych 100 rozwijających się, młodych przedsiębiorstw.


Spółki na dwa sposoby mogą wprowadzić akcje na NewConnect.


Pierwszy to wprowadzenie akcji do obrotu poprzez ofertę prywatną (tzw. private placement), kierowaną do maksimum 99 podmiotów, inwestorów instytucjonalnych i prywatnych. Ten sposób wejścia na NewConnect wybiera obecnie większość debiutujących firm.


W tym przypadku dopuszczenie do obrotu odbywa się na podstawie dokumentu informacyjnego zatwierdzonego przez autoryzowanego doradcę. Spółka, która chce rozpocząć notowania akcji na NewConnect, musi jednak posiadać status spółki akcyjnej lub komandytowo-akcyjnej. Giełda ocenia, że dzięki ofercie prywatnej okres od podjęcia decyzji do pierwszego notowania może trwać 2-3 miesiące, o wiele krócej niż na rynku podstawowym (głównym) GPW. Oferta niepubliczna, gdzie nie ma potrzeby sporządzania prospektu emisyjnego, daje też możliwość notowania spółki na NewConnect już w pięć dni po złożeniu dokumentu dopuszczeniowego.


Dokument ten jest sporządzany według bardziej liberalnych zasad niż prospekt emisyjny czy memorandum informacyjne w przypadku ofert do 2,5 mln euro. Poza informacjami o samej spółce, prowadzonej przez nią działalności i podstawowych danych finansowych, trzeba w nim opisać tylko czynniki ryzyka.


Drugim sposobem wprowadzenia akcji na NewConnect jest oferta publiczna sprzedaży akcji. Ta forma emisji podlega takim samym procedurom dopuszczeniowym, jak dla rynku regulowanego (konieczność przygotowania prospektu emisyjnego i zatwierdzenia go przez KNF). Dla ofert nie większych niż 2,5 mln euro rolę dokumentu dopuszczeniowego może pełnić memorandum informacyjne podlegające kontroli KNF. Czas załatwiania formalności - od decyzji do debiutu, jest podobny jak na rynku regulowanym i może trwać 6-9 miesięcy.


Aby wejść na NewConnect i zdobyć pieniądze drogą oferty prywatnej, spółka musi współpracować z autoryzowanym doradcą.


Doradca ma pomagać w sporządzeniu dokumentu dopuszczeniowego i jego zatwierdzeniu, przygotować firmę do debiutu, po czym przez minimum rok doradzać w zakresie funkcjonowania na tym rynku. Mogą to być firmy inwestycyjne, kancelarie prawne, firmy audytorskie i doradztwa finansowego. Wybór doradcy należy do spółki.


Doradcami na NewConnect mogą być wyłącznie podmioty, które uzyskają autoryzację GPW - ich lista jest dostępna na stronie internetowej NewConnect.


Na nowym rynku obowiązują też mniejsze - niż na rynku głównym - obowiązki informacyjne.


W porównaniu z rynkiem regulowanym, firmy notowane na NewConnect nie muszą przedstawiać raportów kwartalnych, a raport półroczny mogą złożyć bez audytu, uwzględniając wybrane informacje. Obowiązkowo muszą jednak przedstawiać raporty bieżące o istotnych zdarzeniach dla spółki i zaudytowane raporty roczne. Firmy mogą wybrać standard rachunkowości spośród uznawanych w skali międzynarodowej bądź zgodnych z lokalnymi (krajowymi) standardami rachunkowości.


Jak zadebiutować na nowym rynku GPW
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Debiutanci na NewConnect
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


MAŁGORZATA KWIATKOWSKA

malgorzata.kwiatkowska@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

SANPRO

Doradztwo personalne, rekrutacja, organizacja zatrudnienia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK