| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes i finanse > Jak skorzystać z konta lokacyjnego

Jak skorzystać z konta lokacyjnego

Jeśli firma posiada na koncie pieniądze, które przez dzień, tydzień lub pół miesiąca nie będą wykorzystane, opłacalne staje się otwarcie konta lokacyjnego powiązanego z kontem firmowym.


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Ciekawe możliwości lokowania pieniędzy firmowych na rachunkach lokacyjnych mają przedsiębiorcy prowadzący jednoosobowe firmy lub będący wspólnikami spółek cywilnych. Ci przedsiębiorcy mogą dowolnie przesuwać pieniądze firmy między rachunkiem firmowym a osobistym. Opłacalne w ich przypadku jest ulokowanie nadwyżek finansowych firmy na rachunku lokacyjnym, ale dołączonym do rachunku osobistego. Operacje tego typu wymagają założenia czterech rachunków w jednym banku, gdyż tylko to pozwala na dokonywanie przelewów w trybie natychmiastowym:

1) firmowy ROR,

2) konto lokacyjne dla ROR,

3) rachunek osobisty,

4) konto lokacyjne dla rachunku osobistego.


Lokata polega na przesunięciu pieniędzy z firmowego ROR na konto osobiste, a następnie na konto lokacyjne dla rachunku osobistego. To ostatnie konto jest wyżej oprocentowane niż taki sam rachunek lokacyjny dla przedsiębiorców. Przy kalkulacji opłacalności inwestycji trzeba uwzględnić 19% zryczałtowany podatek dochodowy. Przy zapłacie tzw. podatku Belki przychodów z odsetek nie można pomniejszyć o koszty opłat za przelewy między rachunkami pobranych przez bank. Podatek, jaki płacą przedsiębiorcy od odsetek na kontach firmowych, też zazwyczaj wynosi 19% (tyle podatku dochodowego płacą spółki akcyjne i z o.o., 19% płacą przedsiębiorcy opodatkowani podatkiem liniowym), z tym że mogą uwzględnić koszty przelewów i opłat za konto.


Przykład

Jan Kowalski jest właścicielem jednoosobowej firmy. Na koncie firmowym ROR w banku posiadał 45 000 zł. ROR oprocentowany był na 0%. Jan Kowalski przelał tę kwotę na swoje prywatne konto oprocentowane na 2% w stosunku rocznym. Przelew kosztował 1 zł. Następnie przelał pieniądze z prywatnego konta na powiązane z nim konto lokacyjne, gdzie bank oferował oprocentowanie 4,5% w stosunku rocznym. Wszystkie przelewy zostały wykonane w momencie wydania dyspozycji przelewu. Pieniądze były umieszczone na tym koncie 23 dni. Przyniosły odsetki w wysokości 127,25 zł (45 000 zł × 0,045 × 23 : 366). Bank pobrał podatek Belki w wysokości 24 zł. Przelew z konta lokacyjnego na konto osobiste kosztował 0,5 zł. Tyle samo kosztował z konta osobistego na konto ROR. Ostatecznie zysk z inwestycji wyniósł 101,25 zł (127,25 zł - 24 zł - 1 zł - 0,5 zł - 0,5 zł). W przypadku umieszczenia 45 000 zł na 23 dni na koncie lokacyjnym powiązanym z ROR, oprocentowanym na 2,5%, zysk wyniósłby 57,69 zł (45 000 zł × 0,025 × 23 : 366 - 19% podatek dochodowy w kwocie 13 zł). Zakładamy, że przelewy między ROR a rachunkiem lokacyjnym są wolne od opłat.


Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


W 2007 r. możemy spodziewać się podwyżek stóp procentowych. Zostały one już raz podniesione (26 kwietnia 2007 r.). Obecnie stopa referencyjna (która wyznacza minimalną rentowność 7-dniowych bonów pieniężnych oferowanych przez NBP) to 4,25%, a kredyt lombardowy - 5,75%. Eksperci przewidują, że kolejną podwyżkę stóp procentowych RPP ogłosi w III lub IV kwartale 2007 r. Ponieważ pomimo podwyżek stóp procentowych przez RPP nie spada zainteresowanie klientów banków kredytami, banki podnoszą oprocentowanie depozytów. Potrzebują pieniędzy na finansowanie bardzo zyskownej akcji kredytowej. Można się spodziewać, że również konta lokacyjne dla firm będą pod koniec 2007 r. oprocentowane wyżej niż obecnie. Warto więc śledzić zmiany ofert banków również w zakresie kont lokacyjnych.


Tomasz Król

ekspert w zakresie finansów

 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Szulikowski

Radca Prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK