| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes i finanse > Czy warto stosować karty upominkowe

Czy warto stosować karty upominkowe

Wydawane pracownikom bony towarowe cieszą się niezmiennie bardzo dużą popularnością. Jednak mogą one być z powodzeniem zastąpione przez karty upominkowe (elektroniczne karty przedpłacone), które są bardziej wygodne i funkcjonalne.


Na rynku dostępne są również karty upominkowe z doładowaniem. Wraz z kartą oraz numerem PIN posiadacz karty otrzymuje numer rachunku bankowego (IBAN) umożliwiający zasilenie karty. Aby dokonać zasilenia karty, wystarczy wpłacić (w formie gotówkowej lub bezgotówkowej) określoną przez bank kwotę. Karta ta posiada taką samą funkcjonalność jak karta upominkowa bez doładowania. Różnica polega na tym, że z karty z doładowaniem można korzystać aż do momentu upłynięcia jej terminu wartości. Za wydanie karty bank pobiera opłatę w wysokości 15 zł. Za wpłatę gotówkową na zasilenie karty bank nie pobiera opłat.


Bonów towarowych nie można wymienić na gotówkę. W przypadku kart upominkowych uzależnione jest to od tego, czy karta ma opcję doładowania, czy nie. Karty bez doładowania nie umożliwiają wypłaty pieniędzy z bankomatu.

Możliwy jest jedynie (obarczony wysoką prowizją) całkowity wykup pieniądza elektronicznego przechowywanego na karcie. Natomiast w przypadku kart z doładowaniem można dokonywać wypłat z bankomatu (również za granicą). W każdym przypadku zostanie jednak pobrana opłata.


Cechą, która łączy bony towarowe i karty upominkowe, jest obowiązek opłacenia (przez osobę, która je otrzymała) podatku dochodowego. Stanowi o tym art. 12 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.


Pracownik nie ma obowiązku zapłacenia podatku dochodowego jedynie od wartości rzeczowych sfinansowanych w całości ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych - do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 380 zł (art. 21 pkt 67 updof).


Pracodawcy zauważyli już, że karta upominkowa może być świetną alternatywą dla bonów towarowych. Firmy kupują karty i następnie przekazują pracownikom jako upominki. Banki pracują również nad kartami upominkowymi, na których znajdzie się logo firmy, która je zamówiła. Z punktu widzenia użytkownika możliwość dokonywania wielokrotnych płatności, w dodatku w dużej liczbie punktów handlowych (również w Internecie), powoduje, że karta ta jest dużo bardziej atrakcyjna niż bon upominkowy (towarowy).


Karty upominkowe mogą nabywać także osoby fizyczne (klienci indywidualni) - w oddziale banku lub w urzędzie pocztowym - i obdarować takim prezentem inną osobę. Z pewnością będzie to ciekawsze rozwiązanie niż tradycyjna koperta z banknotem.


Co to jest kod CVV
Jest to trzycyfrowa liczba umieszczona na rewersie kart z logo organizacji VISA. Kod ten jest wymagany przy autoryzacji transakcji typu MOTOIO (mail order, telephone order, internet order), czyli dokonywanych w Internecie lub za pośrednictwem telefonu. Wprowadzono go ze względu na bezpieczeństwo transakcji wykonywanych bez fizycznej obecności karty.


- art. 12, art. 21 pkt 67 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 249, poz. 1824

 
Robert Sierant

ekspert w dziedzinie finansów i bankowości

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Finesia Consulting Sp. z o.o.

Usługi księgowe i kadrowo-płacowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK