| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes i finanse > Jak ulokować wolne środki pieniężne firmy

Jak ulokować wolne środki pieniężne firmy

Nasza sprzedaż wykazuje dużą sezonowość. Są okresy, kiedy musimy skorzystać z kredytu, oraz takie, w których mamy nadmiar gotówki na koncie. W jaki sposób najkorzystniej ulokować wolne środki finansowe firmy? Interesuje nas zysk bez ryzyka.

Firma Alfa ma 100 000 zł, które ulokowała na miesięcznej lokacie bankowej. Minimalna kwota lokaty to 10 000 zł. W związku z tym zamiast założyć jedną lokatę na 100 000 zł firma założyła 10 lokat po 10 000 zł. Dwa tygodnie później firma potrzebowała 20 000 zł, w związku z czym zlikwidowane zostały dwie lokaty (z których - z powodu zakończenia lokaty przed terminem - wypłacono tylko kapitał), natomiast pozostałe lokaty na łączną kwotę 80 000 zł nadal przynoszą dochód w postaci odsetek.


Specyficznym rodzajem lokat bankowych są lokaty overnight. Ich konstrukcja polega na tym, że firma oddaje do dyspozycji banku określoną kwotę pieniędzy, którą posiada na rachunku. Zwykle jest to minimum 100 000 zł. Środki te są pobierane z rachunku bieżącego w jednym dniu i wracają na niego dzień później. Oprocentowanie lokat overnight jest wyższe niż na rachunku bieżącym, jednak niższe niż na typowej lokacie terminowej. Dodatkowo bank może pobierać opłatę za automatyczny przelew środków na lokatę overnight.


Niektóre banki oferują firmom również konta oszczędnościowe. Usługa ta polega na tym, że możliwe jest przelanie (z rachunku bieżącego) środków na wysoko oprocentowany rachunek oszczędnościowy. Bank wypłaca odsetki za okres, w którym środki faktycznie znajdowały się na tym rachunku. Nie ma określonego czasu, w ciągu którego środki powinny „przebywać” na rachunku oszczędnościowym. W każdym momencie można je przelać z powrotem na rachunek główny.


Usługa ta jest coraz bardziej popularna - zwłaszcza wśród mniejszych podmiotów gospodarczych, które korzystają głównie z usług banków internetowych.


W ostatnim czasie coraz większą popularnością (również wśród firm) cieszą się fundusze inwestycyjne. Na rynku są zarówno fundusze dedykowane wyłącznie firmom, jak i fundusze, w które mogą inwestować wszyscy.


Ze względu na ryzyko podmioty gospodarcze zainteresowane są przede wszystkim inwestowaniem w fundusze rynku pieniężnego. Oferują one zyski porównywalne z tymi uzyskiwanymi z lokat bankowych, jednak są od nich bardziej elastyczne. Firma nie jest związana terminem zakończenia lokaty bankowej. Generalnie na bardzo krótkie terminy (do miesiąca) bardziej opłaca się zakładać lokaty bankowe. Jeżeli planujemy oszczędzanie przez dłuższy czas, warto zdecydować się na fundusz inwestycyjny.


Wpłata pieniędzy do funduszu inwestycyjnego (założenie rejestru) trwa zwykle około 1-2 dni. Natomiast umorzenie (sprzedaż) jednostek zajmuje 3-4 dni (liczone do momentu zaksięgowania pieniędzy na firmowym rachunku bankowym). Oznacza to, że nie można wycofać środków z funduszu z dnia na dzień. Jest to natomiast możliwe w przypadku lokaty lub konta oszczędnościowego.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza Polz & Polz

Kancelaria Prawnicza Polz & Polz działa na rynku od 2004 roku. Świadczymy kompleksowe usługi doradztwa prawnego dla podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych, zarówno polskich jak i zagranicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK