| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zamówienia publiczne > Udzielanie zamówień > Jakie usługi można zlecić Poczcie Polskiej z wolnej ręki

Jakie usługi można zlecić Poczcie Polskiej z wolnej ręki

Ustawa Prawo zamówień publicznych pozwala na udzielenie zamówienia z wolnej ręki na usługi, dostawy lub roboty budowlane m.in. wówczas gdy na rynku funkcjonuje tylko jeden podmiot, który może wykonać przedmiot zamówienia, a jego wyłączność podlega ochronie z mocy norm ustawowych.

Zgodnie bowiem z art. 67 ust. 1 punkt 1 Ustawy Prawo zamówień publicznych zamawiający może udzielić zamówienia z wolnej ręki, jeżeli dostawy, usługi lub roboty budowlane mogą być świadczone tylko przez jednego wykonawcę z przyczyn związanych z ochroną praw wyłącznych, wynikających z odrębnych przepisów.

W zakresie niektórych usług pocztowych takim monopolistą jest m.in. Poczta Polska. Zakres jej monopolu określony jest w ustawie z dnia 12 czerwca 2003 r. Prawo pocztowe.

Zgodnie z art. 47 w/w ustawy, operatorowi publicznemu przysługuje wyłączność świadczenia usług pocztowych polegających na przyjmowaniu, przemieszczaniu i doręczaniu przesyłek do 50 gramów. W przypadku zatem zamówienia publicznego na świadczenie usług doręczania przesyłek do 50 gramów dopuszczalnym jest udzielenie zamówienia publicznego z wolnej ręki.

Krajowa Izba Odwoławcza w powiększonym składzie w wyroku z dnia z 18 stycznia 2012 r. (sygn. akt KIO 70/12) uznała, że prawidłowym jest także udzielenie zamówienia publicznego z wolnej ręki Poczcie Polskiej w odniesieniu do usług doręczania przekazów pocztowych

Zobacz także: Poczta Polska zwolniona z VAT - inni operatorzy pocztowi płacą stawkę podstawową

W powyższej sprawie Impost Finanse podnosił, że w aktualnym brzmieniu art. 47 Ustawy Prawo pocztowe nie przewiduje już monopolu Poczty Polskiej na doręczania przekazów pocztowych.

Zmiana w powyższym zakresie nastąpiła nowelizacja ustawy z dnia 12 czerwca 2003 r. i była dokona w związku z koniecznością implementacji postanowień dyrektywy 2002/39/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 10 czerwca 2002 r. zmieniającej dyrektywą 97/67/WE w zakresie dalszego otwarcia na konkurencję wspólnotowych usług pocztowych. Krajowa Izba Odwoławcza nie podzieliła jednak stanowiska odwołującego się.

Krajowa Izba Odwoławcza uznała , że mimo zmiany treści art. 47 Ustawy Prawo pocztowe Poczta Polska zachowała wyłączność na świadczenia usług doręczania przekazów pieniężnych. Powołała się na orzeczenie Trybunału Konstytucyjny  z dnia 25 stycznia 2011 r. (sygn. akt: P 8/08).

Trybunał Konstytucyjny zwrócił wówczas uwagę, że nadal obowiązuje art. 3 punkt 15  Prawa Pocztowego, zgodnie z którym przekaz pocztowy to polecenie doręczenia adresatowi określonej kwoty pieniężnej przez operatora publicznego, czyli Pocztę Polską. 

Zobacz także: Przelicznik euro do zamówień publicznych 2012

Trybunał Konstytucyjny uznał, że usunięcie "przekazu pocztowego" z wyliczenia w art. 47 ust. 1 Prawa Pocztowego nie doprowadziło zatem do wyłączenia tej usługi z obszaru powszechnych usług pocztowych zastrzeżonych dla Poczty Polskiej.

Biorąc pod uwagę powyższą argumentację należy uznać, że udzielając zamówienia publicznego na usługi doręczania przekazów pocztowych należy nadal stosować tryb z wolnej ręki.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dittmajer i Wspólnicy sp. k.

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK