| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zamówienia publiczne > Udzielanie zamówień > Jakie są zasady potwierdzania kwalifikacji zawodowych w postępowaniu?

Jakie są zasady potwierdzania kwalifikacji zawodowych w postępowaniu?

Czy zamawiający może żądać od wykonawcy przedstawienia dokumentu poświadczającego posiadanie przez osobę fizyczną, która będzie uczestniczyć w wykonaniu zamówienia, uprawnień budowlanych czy zaświadczenia z izby inżynierów budownictwa? Ekspert odpowiada.

W postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego zamawiający ma prawo żądać od wykonawców wyłącznie oświadczeń lub dokumentów niezbędnych do przeprowadzenia postępowania - art. 25 ust. 1 ustawy z dnia 29 stycznia 2004r. Prawo zamówień publicznych (Dz.U. z 2010 r. nr 113, poz. 759, dalej p.z.p.).

Oświadczenia lub dokumenty potwierdzające spełnianie warunków udziału w postępowaniu, przez oferowane dostawy, usługi lub roboty budowlane wymagań określonych przez zamawiającego, zamawiający wskazuje w ogłoszeniu o zamówieniu, lub zaproszeniu do składania ofert.

Polecamy: Czy możliwa jest cesja wierzytelności w zamówieniach publicznych?

Warunki udziału w postępowaniu służą zamawiającemu do ograniczenia kręgu potencjalnych wykonawców do takich, którzy dają rękojmie należytego wykonania zamówienia publicznego. A zatem do takich, którzy spełniają warunki udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego określone w art. 22 ust. 1 p.z.p. i co do których nie zachodzą podstawy wykluczenia z powodu niespełniania warunków, o których mowa w art. 24 ust. 1 p.z.p.

W rozporządzeniu w sprawie rodzajów dokumentów określono, że w celu wykazania braku podstaw do wykluczenia zamawiający - w postępowaniach o udzielenie zamówienia, których wartość przekracza progi unijne - ma obowiązek żądać od wykonawców dokumentów wymienionych w § 2 ust. 1 rozporządzenia.

Natomiast w postępowaniach o udzielenie zamówienia, których wartość jest mniejsza niż progi unijne, takowych dokumentów może żądać. Co do zasady mają one potwierdzić istnienie lub brak podstaw do wykluczenia wykonawców z postępowania.

Polecamy: Czy zamawiający może żądać zaświadczenia o niezaleganiu z podatkami?

Nie można żądać od wykonawcy przedstawienia dokumentu poświadczającego posiadanie przez osobę fizyczną, która będzie uczestniczyć w wykonaniu zamówienia, uprawnień budowlanych czy zaświadczenia z izby inżynierów budownictwa.

Aby zweryfikować, czy wykonawca spełnia warunek dysponowania osobami, które posiadają odpowiednie uprawnienia, jeśli przepisy nakładają obowiązek posiadania takich uprawnień, zamawiający może żądać jedynie oświadczenia wykonawcy w tym zakresie (§ 1 ust. 1 pkt 7 rozporządzenia w sprawie rodzajów dokumentów).

Podstawa prawna :
- art. 22, art.24, art.25 ustawy z dnia 29 stycznia 2004r. Prawo zamówień publicznych (Dz.U. z 2010 r. nr 113, poz. 759).
- Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2009 r. w sprawie rodzajów dokumentów, jakich może żądać zamawiający od wykonawcy, oraz form, w jakich te dokumenty mogą być składane (Dz. U. Nr 226, poz. 1817).


reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Monika Serwatka

Aplikantka radcowska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »