| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zamówienia publiczne > Udzielanie zamówień > Czy zamawiający może żądać zaświadczenia o niezaleganiu z podatkami?

Czy zamawiający może żądać zaświadczenia o niezaleganiu z podatkami?

W zależności od wartości zamówienia zamawiający żąda lub może żądać zaświadczenia o niezaleganiu z podatkami w przypadku działalności gospodarczej prowadzonej przez osobę fizyczną. Ekspert wyjaśnia na jakiej podstawie.

Ustawa prawo zamówień publicznych definiuje pojecie wykonawcy, którym mogą być osoby fizyczne, osoby prawne albo jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej, która ubiega się o udzielenie zamówienia publicznego.

W przypadku osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą potwierdzeniem stawianego warunku będzie przedłożenie zaświadczenia z właściwego miejscowo Urzędu Skarbowego określającego zobowiązania osoby fizycznej.

Polecamy: Kiedy sanepid może kontrolować przedsiębiorcę?

Zgodnie z Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2009 r. w sprawie rodzajów dokumentów, jakich może żądać zamawiający od wykonawcy, oraz form, w jakich te dokumenty mogą być składane w wymienionych dokumentach znajduje się również aktualne zaświadczenie właściwego naczelnika urzędu skarbowego potwierdzającego, że wykonawca nie zalega z opłacaniem podatków, lub zaświadczenia, że uzyskał przewidziane prawem zwolnienie, odroczenie lub rozłożenie na raty zaległych płatności lub wstrzymanie w całości wykonania decyzji właściwego organu - wystawionego nie wcześniej niż 3 miesiące przed upływem terminu składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia albo składania ofert.

W zależności od wartości zamówienia zamawiający żąda lub może żądać powyższego zaświadczenia. Zaświadczenie to kwalifikuje wykonawcę w zakresie wykluczenia z postępowania w kontekście art.24 ust.1 pkt.3 Pzp.

Polecamy: Jak wykonawca zamówienia może uniknąć straty w skutek podwyżki VAT?

Identyfikacja podatkowa następuje na podstawie nadanego numeru identyfikacyjnego (NIP), który określa osobę lub podmiot w jako podatnika. W przypadku osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą podmiot przez nich utworzony nie uzyskuje nowego dodatkowego numeru identyfikacji podatkowej, w tym przypadku będzie nim numer przypisany osobie fizycznej prowadzącej działalność.

Tym samym wydane zaświadczenie będzie odnosiło się do konkretnego podatnika – osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą.

Podstawa prawna :
Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 2009 r. w sprawie rodzajów dokumentów, jakich może żądać zamawiający od wykonawcy, oraz form, w jakich te dokumenty mogą być składane (Dz. U. Nr 226, poz. 1817).

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Opaliński

Adwokat specjalizujący się m.in. w prawie rolnym

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »