| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zamówienia publiczne > Udzielanie zamówień > Jakie kwestie uwzględnić w klauzulach dotyczących wykonania zamówienia?

Jakie kwestie uwzględnić w klauzulach dotyczących wykonania zamówienia?

Formułowanie klauzul dotyczących wykonania zamówienia to element postępowania, który umożliwia uwzględnienie zróżnicowanych kwestii dotyczących zatrudnienia pracowników biorących udział w wykonaniu zamówienia. Odnosi się to również do zagadnień społecznych. Jakie postanowienia zawierać w klauzulach? Przeczytaj.

Motywy dyrektywy 2004/18/EC (z niewielkimi różnicami także dyrektywy 2004/17/EC) stanowią przykład kwestii społecznych, które można uwzględnić w klauzulach dotyczących wykonania zamówienia:

„Mogą one w szczególności mieć na celu popieranie szkoleń zawodowych na miejscu, zatrudnianie osób mających szczególne trudności z integracją, zwalczanie bezrobocia... zatrudnianie osób od dawna szukających pracy lub prowadzenie szkoleń dla osób bezrobotnych lub młodych, aby postępować zgodnie z postanowieniami podstawowych konwencji Międzynarodowej Organizacji Pracy (MOP)... oraz zatrudnianie większej liczby osób niepełnosprawnych...”

W komunikacie interpretacyjnym Komisji z 2001r. stwierdzono, że „Instytucje zamawiające dysponują szeroką gamą możliwości określania klauzul zamówienia w kwestiach społecznych” oraz podano „kilka przykładów dodatkowych warunków szczególnych, które instytucja zamawiająca może narzucić zwycięskiemu oferentowi”.

Polecamy: Jak stosować warianty w zamówieniach publicznych?

Oto one:

  • „Obowiązek zatrudniania osób bezrobotnych lub przygotowania programów szkoleniowych w celu wykonania zamówienia;
  • Obowiązek wdrożenia podczas wykonywania zamówienia środków zaprojektowanych w celu promowania równości kobiet i mężczyzn lub różnorodności etycznej albo rasowej lub zapewnienia równego dostępu osobom niepełnosprawnym;
  • Obowiązek przestrzegania podczas wykonywania zamówienia podstawowych praw człowieka (takich jak zakaz pracy przymusowej i pracy dzieci) zagwarantowanych przez podstawowe konwencje MOP, o ile te postanowienia nie zostały jeszcze wdrożone w przepisach krajowych;
  • Obowiązek zatrudnienia w celu wykonania zamówienia pewnej liczby osób niepełnosprawnych przekraczającej liczbę podaną w przepisach krajowych państwa członkowskiego, w którym jest wykonywane zamówienie lub w państwie członkowskim będącym siedzibą zwycięskiego oferenta”.

Zamówienia publiczne na roboty budowlane i usługi, w których można określić wymagany sposób wykonania zamówienia, zapewniają instytucji zamawiającej najlepszą okazję do uwzględnienia kwestii społecznych w klauzulach dotyczących wykonania zamówienia. Trudniej byłoby wyobrazić sobie klauzule zamówień odnoszące się do sposobu wykonania zamówień publicznych na dostawy, gdyż narzucanie klauzul wymagających zmian w organizacji, strukturze lub polityce przedsiębiorstwa założonego na terytorium innego państwa członkowskiego mogłyby zostać uznane za dyskryminujące lub stanowić nieuzasadnione ograniczenie handlu.

Zamieszczanie wymogów społecznych w warunkach zamówienia należy zrównoważyć z praktyczną możliwością monitorowania zgodności z tymi wymogami podczas wykonywania zamówienia, aby nie trzeba było dodawać kolejnych wymagań, których nie dałoby się skutecznie monitorować. Oznacza to konieczność zarządzania zamówieniem i monitorowania zgodności.

Polecamy: Jak wybrać wykonawcę w zamówieniu publicznym?

Źródło: Komisja Europejska

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

TomTom

Założona w 1991 firma TomTom (AEX:TOM2) jest wiodącym na świecie dostawcą produktów i usług lokalizacyjnych i nawigacyjnych ukierunkowanym na dostarczenie wszystkim kierowcom najlepszych na świecie rozwiązań nawigacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK