| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zamówienia publiczne > Udzielanie zamówień > Jakie kwestie uwzględnić w klauzulach dotyczących wykonania zamówienia?

Jakie kwestie uwzględnić w klauzulach dotyczących wykonania zamówienia?

Formułowanie klauzul dotyczących wykonania zamówienia to element postępowania, który umożliwia uwzględnienie zróżnicowanych kwestii dotyczących zatrudnienia pracowników biorących udział w wykonaniu zamówienia. Odnosi się to również do zagadnień społecznych. Jakie postanowienia zawierać w klauzulach? Przeczytaj.

Motywy dyrektywy 2004/18/EC (z niewielkimi różnicami także dyrektywy 2004/17/EC) stanowią przykład kwestii społecznych, które można uwzględnić w klauzulach dotyczących wykonania zamówienia:

„Mogą one w szczególności mieć na celu popieranie szkoleń zawodowych na miejscu, zatrudnianie osób mających szczególne trudności z integracją, zwalczanie bezrobocia... zatrudnianie osób od dawna szukających pracy lub prowadzenie szkoleń dla osób bezrobotnych lub młodych, aby postępować zgodnie z postanowieniami podstawowych konwencji Międzynarodowej Organizacji Pracy (MOP)... oraz zatrudnianie większej liczby osób niepełnosprawnych...”

W komunikacie interpretacyjnym Komisji z 2001r. stwierdzono, że „Instytucje zamawiające dysponują szeroką gamą możliwości określania klauzul zamówienia w kwestiach społecznych” oraz podano „kilka przykładów dodatkowych warunków szczególnych, które instytucja zamawiająca może narzucić zwycięskiemu oferentowi”.

Polecamy: Jak stosować warianty w zamówieniach publicznych?

Oto one:

  • „Obowiązek zatrudniania osób bezrobotnych lub przygotowania programów szkoleniowych w celu wykonania zamówienia;
  • Obowiązek wdrożenia podczas wykonywania zamówienia środków zaprojektowanych w celu promowania równości kobiet i mężczyzn lub różnorodności etycznej albo rasowej lub zapewnienia równego dostępu osobom niepełnosprawnym;
  • Obowiązek przestrzegania podczas wykonywania zamówienia podstawowych praw człowieka (takich jak zakaz pracy przymusowej i pracy dzieci) zagwarantowanych przez podstawowe konwencje MOP, o ile te postanowienia nie zostały jeszcze wdrożone w przepisach krajowych;
  • Obowiązek zatrudnienia w celu wykonania zamówienia pewnej liczby osób niepełnosprawnych przekraczającej liczbę podaną w przepisach krajowych państwa członkowskiego, w którym jest wykonywane zamówienie lub w państwie członkowskim będącym siedzibą zwycięskiego oferenta”.

Zamówienia publiczne na roboty budowlane i usługi, w których można określić wymagany sposób wykonania zamówienia, zapewniają instytucji zamawiającej najlepszą okazję do uwzględnienia kwestii społecznych w klauzulach dotyczących wykonania zamówienia. Trudniej byłoby wyobrazić sobie klauzule zamówień odnoszące się do sposobu wykonania zamówień publicznych na dostawy, gdyż narzucanie klauzul wymagających zmian w organizacji, strukturze lub polityce przedsiębiorstwa założonego na terytorium innego państwa członkowskiego mogłyby zostać uznane za dyskryminujące lub stanowić nieuzasadnione ograniczenie handlu.

Zamieszczanie wymogów społecznych w warunkach zamówienia należy zrównoważyć z praktyczną możliwością monitorowania zgodności z tymi wymogami podczas wykonywania zamówienia, aby nie trzeba było dodawać kolejnych wymagań, których nie dałoby się skutecznie monitorować. Oznacza to konieczność zarządzania zamówieniem i monitorowania zgodności.

Polecamy: Jak wybrać wykonawcę w zamówieniu publicznym?

Źródło: Komisja Europejska

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Tax Angels Group Limited

Tax Angels Group Limited to kancelaria podatkowa, tworzona przez zespół doradców wspierających przedsiębiorców w zakresie otwierania firm za granicą, w szczególności w Wielkiej Brytanii i Szkocji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK