| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zamówienia publiczne > SIWZ > Jakie dokumenty są składane w postępowaniu przez spółki cywilne

Jakie dokumenty są składane w postępowaniu przez spółki cywilne


Oferty składane przez dwa lub więcej podmioty występujących wspólnie w tym spółki cywilne winny spełniać wymagania odnoszące się do dokumentów składanych na potwierdzenie wymagań zawartych w art.24 Pzp: wykonawcy występujący wspólnie jak również wspólnicy spółki cywilnej ustanawiają Pełnomocnika do reprezentowania ich w postępowaniu o udzielenie zamówienia albo do reprezentowania w postępowaniu i zawarcia umowy.

Pełnomocnictwo do pełnienia takiej funkcji winno być podpisane przez prawnie upoważnionych przedstawicieli każdego z wykonawców występujących wspólnie, natomiast w przypadku spółki cywilnej przez każdego z jej wspólników. Wszyscy wykonawcy występujący wspólnie, a w przypadku spółki cywilnej wspólnicy, odpowiadają solidarnie za wypełnienie zobowiązań umownych. Natomiast oferta składana przez spółkę cywilną, winna zawierać dodatkowo od poszczególnych wspólników spółki cywilnej następujące dokumenty: zaświadczenie właściwego naczelnika US; zaświadczenie ZUS , potwierdza to wyrok z dnia 28 lipca 2005r. sygn. akt. UZP/ZO/0-1885/05 - zaświadczenia z ZUS i US zobowiązani są złożyć poszczególni wspólnicy spółki cywilnej, a także spółka, jako podmiot gospodarczy nie posiadający osobowości prawnej. Wobec powyższego zamawiający ma prawo wymagać zaświadczeń od poszczególnych członków spółki cywilnej.

Aktualnie w orzecznictwie i w publikacjach przeważa stanowisko, że skoro spółki cywilne. traktuje się w ustawie Pzp analogicznie jak konsorcjum, więc tylko od jej wspólników jako odrębnych wykonawców wspólnie składających ofertę należy żądać stosownych zaświadczeń – potwierdza to wyrok z dnia 1 sierpnia 2008r – sygn.akt. KIO/UZP 737/08.

Wykonawca będący spółką cywilną zobowiązany jest złożyć zaświadczenie z Urzędu Skarbowego oraz ZUS dotyczące poszczególnych wspólników a nie tylko samej spółki.

Polecamy: Tajemnica przedsiębiorstwa oraz dokumenty zastrzeżone w ofercie przetargowej - porada

Wzywając wykonawcę do uzupełnienia dokumentów na podstawie art.26 ust.3 Pzp należy wziąć pod uwagę, iż problematyczne jest uzupełnienie niektórych dokumentów według stanu potwierdzającego dane okoliczności w przeszłości czyli w terminie składania ofert. Dotyczy to przede wszystkim zaświadczeń o niezaleganiu z uiszczaniem składek na ubezpieczenie zdrowotne i społeczne. Niemożliwe jest uzyskanie tych dokumentów na dzień składania ofert, lecz jedynie na dzień wydania danego dokumentu, który z zasady będzie niezgodny z terminem na dzień składania ofert.

Jeżeli dokumenty złożone w wyniku uzupełnienia zostaną wystawione z data po terminie składania ofert zamawiający zobowiązany wykluczyć wykonawcę na podstawie art.24 ust.2 pkt.3 Pzp.

Polecamy: serwis Leasing

Podstawa prawna:
- art. 24 ust.2 pkt.3 , art.26 ust.3 ustawy z dnia 29 stycznia 2004r. Prawo zamówień Publicznych (Dz.U. z 2010 r. nr 113, poz. 759).
- wyrok z dnia 28 lipca 2005r. sygn. akt. UZP/ZO/0-1885/05 oraz wyrok z dnia 1 sierpnia 2008r – sygn.akt. KIO/UZP 737/08.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Myloview.pl

Fachowcy branży designu wnętrzarskiego, postanowili stworzyć miejsce dla użytkowników internetu, które pozwoli na wybór dekoracji ściennej najwyżej jakości - myloview.pl. Platforma artystyczna myloview.pl, to sklep internetowy, który pozwoli Państwu na wyposażenie wnętrz oryginalnymi naklejkami, muralami, fototapetami oraz obrazami.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK