| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zamówienia publiczne > ABC zamówień publicznych > Kto potwierdza zgodność z oryginałem dowodów potwierdzających należyte wykonanie zamówienia?

Kto potwierdza zgodność z oryginałem dowodów potwierdzających należyte wykonanie zamówienia?

Zgodnie z przyjętym stanowiskiem Krajowej Izby Odwoławczej dowody (dokumenty) potwierdzające, że należyte wykonanie dostawy lub usługi są oświadczeniem wiedzy, a nie oświadczeniem woli, dlatego niezasadne jest badanie, czy zostały one podpisany przez osoby uprawnione do reprezentowania wykonawcy.

Referencje to dokumenty należące do kategorii oświadczeń wiedzy i dla swej ważności nie muszą pochodzić od osób uprawnionych do reprezentacji danego podmiotu, w przeciwieństwie do oświadczeń woli, których wiążący charakter uzależniony jest od podpisania przez upoważnionego przedstawiciela (zob. KIO 1444/09, KIO 1318/11, KIO 2524/12). Nawet w sytuacji, w której dowody (dokumenty) potwierdzające należyte wykonanie dostawy zostały wystawione są przez osobę, która nie jest uprawniona do reprezentowania wykonawcy nie ma podstaw do wykluczenia wykonawcy z postępowania na podstawie art. 24 ust. 2 pkt 4 Pzp (zob. KIO/UZP 1158/09). W wyroku KIO 1296/13 Krajowa Izba Odwoławcza zwróciła uwagę, że „(…) sformułowanie użyte w treści upoważnienia „jest uprawniony do składania ofert”, należy rozumieć możliwie szeroko, nie tylko jako złożenie oferty w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego, ale także złożenie, podpisanie czy poświadczenie za zgodność z oryginałem wszelkich składanych wraz z ofertą załączników, kopii dokumentów czy tłumaczeń. Do dokonania wymienionych wszystkich czynności nie jest wymagana jakaś szczególna forma pełnomocnictwa, wszystkie te działania mają na celu skuteczne złożenie oferty oraz uzyskanie zamówienia publicznego. (…). Poświadczenie za zgodność z oryginałem to czynność faktyczna, którą należy oceniać jako oświadczenie wiedzy a nie woli, w którym poświadczający potwierdza jedynie, że jest mu znana treść oryginału w taki sposób że może poświadczyć tożsamość dokumentów. Do dokonania czynności poświadczenia za zgodność z oryginałem nie jest konieczne odrębne, szczególne pełnomocnictwo.”.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

W wyroku KIO 1127/11 Krajowa Izba Odwoławcza podtrzymała dotychczasową linię orzeczniczą stwierdzając, że „ (…) podtrzymuje dotychczas prezentowaną linię orzeczniczą KIO z której wynika, że „z punktu widzenia prawidłowości wystawianego dokumentu - referencji, obowiązujące przepisy ustawy p.z.p. i aktów wykonawczych wydanych w zakresie delegacji ustawowej nie dają podstaw do weryfikacji osób uprawnionych do działania w imieniu podmiotów, na rzecz których wykonywane były określone prace wykazywane przez wykonawcę w ramach potwierdzenia spełniania warunków udziału w postępowaniu”.

Klauzula złożenia żądania zapłaty kwoty wadium do gwaranta

Dowody potwierdzające, że dostawy lub usługi zostały wykonane lub są wykonywane należycie korzystają z domniemania prawdziwości zapisanych w nich stwierdzeń, do czasu dopóki te twierdzenia nie zostaną obalone przy pomocy innego dowodu lub dokumentu. Uprawnienie do podpisywania tego rodzaju dokumentów wynika najczęściej z wewnętrznych uregulowań zamawiającego, a ewentualne podpisanie takich dokumentów przez osobę nieupoważnioną nie powoduje z mocy prawa ich nieważności.

Sądowa zmiana umowy w sprawie zamówienia publicznego w granicach klauzuli rebus sic stantibus

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Igor Klimkowski

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »