| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zamówienia publiczne > ABC zamówień publicznych > Ubezpieczenie zbiorowe w kontekście zamówień publicznych - porada

Ubezpieczenie zbiorowe w kontekście zamówień publicznych - porada


Zgodnie ze stanowiskiem Urzędu Zamówień Publicznych oraz Komisji Europejskiej zawarcie umowy grupowego ubezpieczenia pracowników z zakładem ubezpieczeń przez pracodawcę zobowiązanego do stosowania ustawy Pzp jest udzieleniem zamówienia publicznego mimo tego, że składki są opłacane z wynagrodzeń pracowników. Wynika to bezpośrednio z obowiązku stosowania dyrektyw unijnych przy zawieraniu umów grupowego ubezpieczenia pracowników.

Zawarcie z wybranym ubezpieczycielem przez pracodawcę zobowiązanego do stosowania ustawy Pzp grupowych umów ubezpieczenia na życie na rzecz pracowników jest udzieleniem zamówienia publicznego i nie ma tutaj znaczenia fakt, kto uiszcza opłatę z tytułu ubezpieczenia.

O zamówieniu publicznym mówimy w przypadku, gdy spełnione są jednocześnie trzy przesłanki, tj. podmiot zobowiązany jest do stosowania ustawy Pzp w oparciu o treść art.3, przedmiotem zamówienia jest dostawa, usługa lub robota budowlana oraz zawierana umowa ma charakter odpłatny. Pracodawca zabezpiecza ochronę ubezpieczeniową swoim pracownikom, z kolei usługa ubezpieczeń jest usługą odpłatną wykonywaną przez zakład ubezpieczeń, na rzecz pracowników z tym, że świadczenie wykonawcy w ostateczności czyni zadość interesowi zamawiającego.

Zamawiający dokonuje wyboru jednego ubezpieczyciela dla ubezpieczenia zbiorowego, jednakże przystąpienie do ubezpieczenie i podpisanie deklaracji będzie dobrą wolą pracowników danej jednostki. 

Polecamy: Kto uczestniczy w zamówieniu publicznym?

Zgodnie z pojęciem całkowitego szacunkowego wynagrodzenia wykonawcy należy brać pod uwagę liczbę wszystkich pracowników podlegających ubezpieczeniu zakładając przystąpienie do jednego ubezpieczyciela, tym samym wartością zamówienia będzie suma tych składek.

Należy pamiętać o tym, że logiką samego postępowania jest uzyskanie możliwie najlepszych warunków ubezpieczenia za możliwie najniższą wysokość składki jednostkowej, tak że na zamawiającym spoczywa szczególna odpowiedzialność za prawidłowe przygotowanie opisu przedmiotu zamówienia.

Polecamy: serwis Leasing

Podstawa prawna:
- art. 3, art.32 z dnia 29 stycznia 2004r. Prawo zamówień Publicznych. ( Dz.U. z 2010 r. nr 113, poz. 7590).

reklama

Polecamy artykuły

Ekspert:

Andrzej Łukaszewicz

Ekspert z zakresu zamówień publicznych

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zawarcie umowy grupowego ubezpieczenia pracowników z zakładem ubezpieczeń przez pracodawcę zobowiązanego do stosowania ustawy Pzp jest udzieleniem zamówienia publicznego.
Zawarcie umowy grupowego ubezpieczenia pracowników z zakładem ubezpieczeń przez pracodawcę zobowiązanego do stosowania ustawy Pzp jest udzieleniem zamówienia publicznego.

CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Saveinvest Sp. z o.o.

http://www.grunttozysk.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK