| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zamówienia publiczne > ABC zamówień publicznych > Na czym polega wykonanie zamówienia publicznego?

Na czym polega wykonanie zamówienia publicznego?

Zamówienia publiczne powinny być realizowane zgodnie z bezwzględnie obowiązującymi zasadami. Dotyczy to także przepisów odnoszących się do spraw społecznych i ochrony zdrowia. Jeżeli instytucja zamawiająca chce, aby wykonawca osiągnął dodatkowe cele może wykorzystać klauzule dotyczące wykonania zamówienia. Jakie? Przeczytaj.

  1. wymaga od wykonawcy zatrudnienia ustalonego odsetka pracowników niepełnosprawnych w celu realizacji innego zamówienia80 lub ograniczałby dozwolone działania, które wykonawca mógłby wykonać w ramach innego zamówienia;
  2. wymaga od wykonawcy finansowego wkładu np. w budowę centrum dla osób niepełnosprawnych;
  3. wymaga od wykonawcy zamówienia na roboty budowlane świadczenia usług opieki nad dziećmi pracowników (żłobek). Takie usługi nie są powiązane z zadaniami niezbędnymi do wykonania robót. Jeśli instytucja zamawiająca chce zakupić takie usługi, powinna je także wystawić na przetarg.
  •  zostać opublikowane w ogłoszeniu o zamówieniu

Nawet jeśli uważa się, że klauzule dotyczące wykonania zamówienia nie wchodzą w zakres postępowania o udzielenie zamówienia publicznego, wciąż należy je jasno sformułować w zaproszeniu do składania ofert. Oferenci powinni być świadomi wszystkich zobowiązań określonych w zamówieniu i być w stanie odwzorować je w zaproponowanych cenach. Zwycięski oferent musi dotrzymać zobowiązań złożonych w swojej ofercie, dotyczących spełnienia warunków zamówienia.

  • być zgodne z prawem UE (w tym z podstawowymi zasadami Traktatu UE)

Na przykład, warunki zamówienia nie mogą stawiać w nieuczciwie niekorzystnej sytuacji potencjalnych wykonawców z innego państwa lub, bardziej ogólnie prowadzić do nierównego traktowania potencjalnych oferentów. Równie ważne jest jednak, aby warunki zamówienia były także zgodne z prawem UE w ogóle, a w szczególności z unijnymi przepisami społecznymi.

Ponadto zamówienia publiczne należy zawsze realizować zgodnie ze wszystkimi bezwzględnie obowiązującymi zasadami, w tym z przepisami dotyczącymi spraw społecznych, zatrudnienia i ochrony zdrowia.

Polecamy: serwis Leasing

Źródło: Komisja Europejska

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jagoda Szymańska

projektant wnętrz, INNE MEBLE

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK