| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zamówienia publiczne > ABC zamówień publicznych > Czym jest cena i szacunkowa wartość zamówienia

Czym jest cena i szacunkowa wartość zamówienia

W systemie zamówień publicznych funkcjonują dwa bardzo często niewłaściwie stosowane przez zamawiających jak i wykonawców pojęcia - cena i szacunkowa wartość. Oba pojawiają się w formularzu ogłoszenia o udzieleniu zamówienia.

Wartość należy oszacować

Szacunkowa wartość zamówienia służy wyłącznie do ustalenia wartości zamówienia, co z kolei wiąże się z wyborem odpowiedniej procedury. Niie należy jej mylić z pojęciem "cena" wynikającym z ofert składanych przez wykonawców. Szacunkowa wartość zamówienia jak wskazuje przepis art. 32 ust.1. ustawy Pzp to całkowite szacunkowe wynagrodzenie wykonawcy bez podatku od towarów i usług, ustalone przez zamawiającego z należytą starannością.

W ogłoszeniu o udzieleniu zamówienia w sekcji IV.6 "Informacja o cenie wybranej i oferty oraz o ofertach z najniższą i najwyższą ceną" należy podać cenę wybranej oferty oraz cenę oferty najniższą i najwyższą. Podane wartości są wartościami brutto.

Polecamy: Jaki jest termin związania ofertą

Co oznacza cena

Wynika to z definicji ceny, gdzie cena to wartość wyrażoną w jednostkach pieniężnych, którą kupujący jest obowiązany zapłacić przedsiębiorcy za towar lub usługę; w cenie uwzględnia się podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy, jeżeli na podstawie odrębnych przepisów sprzedaż towaru (usługi) podlega obciążeniu podatkiem od towarów i usług oraz podatkiem akcyzowym.

Pojęcie cena zawiera, zgodnie z definicją informację, iż jest to wartości wraz z podatkiem VAT.

Natomiast należy zwrócić uwagę na fakt, iż w sekcji IV.5 „Szacunkowa wartość zamówienia" zgodnie z wymogiem należy podać wartość netto. Dla ułatwienia podano w nawiasie informację ( bez VAT) zgodnie z samą definicja z art.32 ust.1.Pzp.

Polecamy: Jak założyć własną firmę

Podstawa prawna:
- art. 32 ustawy Prawo zamówień publicznych ( Dz.U. z 2010 r. nr 113, poz. 759),
- rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z 28 stycznia 2010 r. w sprawie wzorów ogłoszeń zamieszczanych w Biuletynie Zamówień Publicznych (Dz.U. nr 12, poz. 69),
- art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy z 5 lipca 2001 r. o cenach (Dz.U. nr 97, poz. 1050),

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

widoczni.com

Agencja marketingu internetowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK