| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zamówienia publiczne > ABC zamówień publicznych > Czym jest cena i szacunkowa wartość zamówienia

Czym jest cena i szacunkowa wartość zamówienia

W systemie zamówień publicznych funkcjonują dwa bardzo często niewłaściwie stosowane przez zamawiających jak i wykonawców pojęcia - cena i szacunkowa wartość. Oba pojawiają się w formularzu ogłoszenia o udzieleniu zamówienia.

Wartość należy oszacować

Szacunkowa wartość zamówienia służy wyłącznie do ustalenia wartości zamówienia, co z kolei wiąże się z wyborem odpowiedniej procedury. Niie należy jej mylić z pojęciem "cena" wynikającym z ofert składanych przez wykonawców. Szacunkowa wartość zamówienia jak wskazuje przepis art. 32 ust.1. ustawy Pzp to całkowite szacunkowe wynagrodzenie wykonawcy bez podatku od towarów i usług, ustalone przez zamawiającego z należytą starannością.

W ogłoszeniu o udzieleniu zamówienia w sekcji IV.6 "Informacja o cenie wybranej i oferty oraz o ofertach z najniższą i najwyższą ceną" należy podać cenę wybranej oferty oraz cenę oferty najniższą i najwyższą. Podane wartości są wartościami brutto.

Polecamy: Jaki jest termin związania ofertą

Co oznacza cena

Wynika to z definicji ceny, gdzie cena to wartość wyrażoną w jednostkach pieniężnych, którą kupujący jest obowiązany zapłacić przedsiębiorcy za towar lub usługę; w cenie uwzględnia się podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy, jeżeli na podstawie odrębnych przepisów sprzedaż towaru (usługi) podlega obciążeniu podatkiem od towarów i usług oraz podatkiem akcyzowym.

Pojęcie cena zawiera, zgodnie z definicją informację, iż jest to wartości wraz z podatkiem VAT.

Natomiast należy zwrócić uwagę na fakt, iż w sekcji IV.5 „Szacunkowa wartość zamówienia" zgodnie z wymogiem należy podać wartość netto. Dla ułatwienia podano w nawiasie informację ( bez VAT) zgodnie z samą definicja z art.32 ust.1.Pzp.

Polecamy: Jak założyć własną firmę

Podstawa prawna:
- art. 32 ustawy Prawo zamówień publicznych ( Dz.U. z 2010 r. nr 113, poz. 759),
- rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z 28 stycznia 2010 r. w sprawie wzorów ogłoszeń zamieszczanych w Biuletynie Zamówień Publicznych (Dz.U. nr 12, poz. 69),
- art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy z 5 lipca 2001 r. o cenach (Dz.U. nr 97, poz. 1050),

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

JSLegal Jankowki & Stroiński

Adwokacka Spółka Partnerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »