| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zakładam firmę > Wynajem pokoi > Wynajem pokoi – biznesplan

Wynajem pokoi – biznesplan

Wynajmując pokoje, przedsiębiorca musi być przygotowany na konieczność spełnienia szereg wymogów, m.in. sanitarnych i związanych z bezpieczeństwem przeciwpożarowym. Prowadzenie działalności gospodarczej wymaga więc skrupulatnego sporządzenia biznesplanu.

Jak napisać dobry biznesplan?

Biznesplan powinien być napisany jasno, zwięźle i realistycznie.

Zwięzłość

Pamiętaj, że biznesplanem nie zaczarujesz rzeczywistości, dlatego powinien być zwięzły i zawierać tylko najpotrzebniejsze informacje.

Realizm

Jeśli sporządzasz zestawienie na własny użytek, proponuje krytyczne podejście, zwłaszcza w zakresie przychodów w pierwszych miesiącach działalności.

Przykładowy biznesplan – sporadyczne wynajmowanie wolnych pokoi

Pani Anna mieszka w Radomiu, gdzie w dniach 27-28 sierpnia odbędą się, jak co roku, Międzynarodowe Pokazy Lotnicze Air Show.  W związku z tym, że na kilka miesięcy przed imprezą wszystkie miejsca w hotelach były już zarezerwowane, przedsiębiorcza Radomianka postanowiła zarobić dodatkowe pieniądze, wynajmując pokoje miłośnikom lotnictwa z innych miast na czas pokazów. Ponieważ w roku akademickim pokoje, które mają być udostępnione gościom, były wynajmowane studentkom miejscowej politechniki, przygotowanie ich do pobytu gości nie wymagało większych nakładów.

Usługa Pani Anny polega na udostępnieniu czterech dwuosobowych pokoi gościom pokazów lotniczych. Pani Anna nie oferuje  posiłków domowych ani innych usług związanych z pobytem gości.

Rynek branżowy:

Na lokalnym rynku usług hotelarskich funkcjonuje wiele podmiotów. Są to zarówno obiekty poddane kategoryzacji, jak i nieskategoryzowane.

Nabywcy:

Gośćmi Pani Anny są uczestnicy odbywającej się cyklicznie imprezy. W innej miejscowości z tego rodzaju usług korzystać mogą kibice, uczestnicy festiwali muzycznych, targów międzynarodowych itd. W wielu miastach Polski potencjalnymi klientami osób oferujących noclegi będą również kibice podczas Euro 2012.

Zatrudnienie:

Wykonanie usługi nie wymaga zatrudniania pracowników. Na marginesie należy podkreślić, że takie incydentalne udostępnienie pokoi nie spełnia przesłanek  uznania usług za świadczone w ramach działalności gospodarczej.

Planowane koszty:

Okazjonalne udostępnianie pokoi w przypadku Pani Anny nie wymaga prawie żadnych nakładów. Pani Anna wydała kilkanaście złotych na ogłoszenia w serwisach internetowych. Należy także uwzględnić koszt zużycia wody oraz energii elektrycznej przez gości.

Zakładając, że zysk z jednego, 2 – osobowego pokoju wynosić będzie 80 zł. brutto, Pani Anna zarobi przed opodatkowaniem w ciągu dwóch dni imprezy 640 złotych Od tejże kwoty należy oczywiście odjąć koszty zużycia wody i energii elektrycznej. 


Polecamy: Jak go stworzyć – zasady konstruowania biznesplanu

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka Ius Cogens

Pomoc prawna z zakresu prawa administracyjnego, cywilnego i gospodarczego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK