| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zakładam firmę > Sklep spożywczy > Jak założyć sklep monopolowy

Jak założyć sklep monopolowy

Pomysł na otwarcie sklepu z alkoholem (monopolowego) trzeba dobrze przemyśleć, chociaż jeśli dobrze wszystko przygotujemy, a naszą ofertę wzbogacimy o towary takie jak np. napoje, możemy osiągnąć sukces.

Należy pamiętać że nie uzyskamy zgody na sprzedaż alkoholu jeżeli sklep będzie znajdował się m.in.:
1) w budynku, a także w samodzielnym ogródku letnim uruchamianym sezonowo, bezpośrednio przylegającym do obiektu lub terenu:
a) obok placówki opiekuńczo-wychowawczej, takiej jak żłobek, dom dziecka, internat, plac zabaw dla dzieci,
b) obok placówki resocjalizacyjnej,
c) obok przedszkola, szkoły, placówki oświatowej, obiektu kultu religijnego,
2) na terenie bazarów i targowisk,
3) w barach mlecznych,
4) w sklepach prowadzących wyłącznie sprzedaż artykułów przemysłowych,
5) w budynkach, w których zlokalizowane są publiczne zakłady opieki zdrowotnej.

Zezwolenie może zostać cofnięte m.in. w razie:
● sprzedaży i podawania alkoholu osobom nieletnim, nietrzeźwym, na kredyt lub pod zastaw,
● powtarzającego się co najmniej dwukrotnie w okresie sześciu miesięcy, w miejscu sprzedaży lub najbliższej okolicy, zakłócania porządku publicznego, gdy prowadzący ten punkt nie powiadamia organów powołanych do ochrony porządku publicznego,
● wprowadzenia do sprzedaży napojów alkoholowych pochodzących z nielegalnych źródeł,
● przedstawienia fałszywych danych w oświadczeniu o wartości sprzedaży napojów alkoholowych,
● popełnienia przestępstwa w celu osiągnięcia korzyści majątkowej przez osobę odpowiedzialną za działalność przedsiębiorcy posiadającego zezwolenie.

Lokal

Do otwarcia sklepu z alkoholem wystarczy lokal o powierzchni ok. 40-60 mkw, będzie to powierzchnia wystarczająca do otwarcia małego sklepu. Oczywiście każda większa powierzchnia lokalu daje automatycznie większe i szersze możliwości prowadzenia tego typu sklepu.

Zanim przystąpimy do uruchomienia sklepu, wybrany lokal musi zaakceptować Państwowa Inspekcja Pracy, Państwowa Straż Pożarna oraz Sanepid, który sprawdzi, czy spełnia on wymogi higieniczno-sanitarne i dokona jego wpisu do rejestru zakładów podlegających kontroli organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Lokal, w którym zamierzasz otworzyć sklep spożywczy, musi być tzw. lokalem użytkowym, tzn. powinien posiadać wymagane decyzje administracyjne (kwestii te reguluje Prawo budowlane) – decyzję o pozwoleniu na użytkowanie lub zgłoszenie zmiany sposobu użytkowania.

Ważne aby szukając miejsca dla naszego sklepu pamiętać o wymaganych warunkach lokalizacji (patrz wyżej: pozwolenie na sprzedaż alkoholu). Poza tym dobrze jest zrobić wcześniej rozeznanie w okolicy, jeżeli nasz sklep będziemy chcieli otworzyć w okolicy gęsto zamieszkałej (osiedle mieszkaniowe, gdzie w blokach budowane są lokale użytkowe) możemy spotkać się z protestem i niechęcią mieszkańców.

Aby otworzyć sklep z alkoholem niezbędne będzie odpowiednie wyposażenie lokalu. Konieczny będzie zakup stanowiska kasowego (ceny od ok. 2 do 3 tys. zł) oraz odpowiednich mebli – regałów sklepowych. Przed rozpoczęciem ewidencjonowania sprzedaży na kasie fiskalnej trzeba dokonać pisemnego zgłoszenia kas rejestrującej. Potem następuje jej instalacja i fiskalizacja.

Niezwykle istotną kwestią przy tego typu działalności jest kwestia sprzedaży alkoholu nieletnim. Jest ona zabroniona i należy bezwzględnie tego przestrzegać. Coraz częstsze stają się przypadki odbierania zezwoleń i zamykania sklepów po tym jak Straż Miejska lub Policja zatrzymała nieletniego, któremu pracownik sprzedał alkohol. Tym samym należy zwracać dużą uwagę na to jakich pracowników zatrudniamy, szkolić ich i wymagać od nich przestrzegania tych zasad.

Polecamy serwis: Franczyza

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Rogowska

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK