| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zakładam firmę > Sklep spożywczy > Jak założyć sklep monopolowy

Jak założyć sklep monopolowy

Pomysł na otwarcie sklepu z alkoholem (monopolowego) trzeba dobrze przemyśleć, chociaż jeśli dobrze wszystko przygotujemy, a naszą ofertę wzbogacimy o towary takie jak np. napoje, możemy osiągnąć sukces.

Należy pamiętać że nie uzyskamy zgody na sprzedaż alkoholu jeżeli sklep będzie znajdował się m.in.:
1) w budynku, a także w samodzielnym ogródku letnim uruchamianym sezonowo, bezpośrednio przylegającym do obiektu lub terenu:
a) obok placówki opiekuńczo-wychowawczej, takiej jak żłobek, dom dziecka, internat, plac zabaw dla dzieci,
b) obok placówki resocjalizacyjnej,
c) obok przedszkola, szkoły, placówki oświatowej, obiektu kultu religijnego,
2) na terenie bazarów i targowisk,
3) w barach mlecznych,
4) w sklepach prowadzących wyłącznie sprzedaż artykułów przemysłowych,
5) w budynkach, w których zlokalizowane są publiczne zakłady opieki zdrowotnej.

Zezwolenie może zostać cofnięte m.in. w razie:
● sprzedaży i podawania alkoholu osobom nieletnim, nietrzeźwym, na kredyt lub pod zastaw,
● powtarzającego się co najmniej dwukrotnie w okresie sześciu miesięcy, w miejscu sprzedaży lub najbliższej okolicy, zakłócania porządku publicznego, gdy prowadzący ten punkt nie powiadamia organów powołanych do ochrony porządku publicznego,
● wprowadzenia do sprzedaży napojów alkoholowych pochodzących z nielegalnych źródeł,
● przedstawienia fałszywych danych w oświadczeniu o wartości sprzedaży napojów alkoholowych,
● popełnienia przestępstwa w celu osiągnięcia korzyści majątkowej przez osobę odpowiedzialną za działalność przedsiębiorcy posiadającego zezwolenie.

Lokal

Do otwarcia sklepu z alkoholem wystarczy lokal o powierzchni ok. 40-60 mkw, będzie to powierzchnia wystarczająca do otwarcia małego sklepu. Oczywiście każda większa powierzchnia lokalu daje automatycznie większe i szersze możliwości prowadzenia tego typu sklepu.

Zanim przystąpimy do uruchomienia sklepu, wybrany lokal musi zaakceptować Państwowa Inspekcja Pracy, Państwowa Straż Pożarna oraz Sanepid, który sprawdzi, czy spełnia on wymogi higieniczno-sanitarne i dokona jego wpisu do rejestru zakładów podlegających kontroli organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Lokal, w którym zamierzasz otworzyć sklep spożywczy, musi być tzw. lokalem użytkowym, tzn. powinien posiadać wymagane decyzje administracyjne (kwestii te reguluje Prawo budowlane) – decyzję o pozwoleniu na użytkowanie lub zgłoszenie zmiany sposobu użytkowania.

Ważne aby szukając miejsca dla naszego sklepu pamiętać o wymaganych warunkach lokalizacji (patrz wyżej: pozwolenie na sprzedaż alkoholu). Poza tym dobrze jest zrobić wcześniej rozeznanie w okolicy, jeżeli nasz sklep będziemy chcieli otworzyć w okolicy gęsto zamieszkałej (osiedle mieszkaniowe, gdzie w blokach budowane są lokale użytkowe) możemy spotkać się z protestem i niechęcią mieszkańców.

Aby otworzyć sklep z alkoholem niezbędne będzie odpowiednie wyposażenie lokalu. Konieczny będzie zakup stanowiska kasowego (ceny od ok. 2 do 3 tys. zł) oraz odpowiednich mebli – regałów sklepowych. Przed rozpoczęciem ewidencjonowania sprzedaży na kasie fiskalnej trzeba dokonać pisemnego zgłoszenia kas rejestrującej. Potem następuje jej instalacja i fiskalizacja.

Niezwykle istotną kwestią przy tego typu działalności jest kwestia sprzedaży alkoholu nieletnim. Jest ona zabroniona i należy bezwzględnie tego przestrzegać. Coraz częstsze stają się przypadki odbierania zezwoleń i zamykania sklepów po tym jak Straż Miejska lub Policja zatrzymała nieletniego, któremu pracownik sprzedał alkohol. Tym samym należy zwracać dużą uwagę na to jakich pracowników zatrudniamy, szkolić ich i wymagać od nich przestrzegania tych zasad.

Polecamy serwis: Franczyza

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska SA

Dom Maklerski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK