| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zakładam firmę > Sklep spożywczy > Sklep mięsny

Sklep mięsny

Otwarcie sklepu mięsnego to może być bardzo dobry pomysł. Polacy bardzo lubią dobrą wędlinę i generalnie potrawy mięsne. Często zamiast szukać tych wyrobów w hipermarketach - kupują je w małym specjalistycznym sklepie. Taka decyzja często oznacza większą pewność dobrego smaku i świeżości.

Idealną lokalizacja może okazać się bliskość osiedlowego „warzywniaka” czy sklepu ogólnospożywczego. Wówczas klient idąc na codzienne zakupy z dużym prawdopodobieństwem odwiedzi również nasz sklep. Przy wyborze miejsca pod sklep mięsny warto również zastanowić się nad ilością potencjalnych klientów.

Lokal przeznaczony na sklep mięsny musi spełniać szczególne wymagania sanitarne.

Polecamy: Czy sklep może przekazywać żywność bez VAT?

Pomieszczenia, w których znajduje się żywność muszą być utrzymane w czystości i zachowane w dobrym stanie technicznym. Wyposażenie, wystrój, konstrukcja, rozmieszczenie pomieszczeń musi być takie aby umożliwić odpowiednie ich czyszczenie i dezynfekcję, zapobiegać lub ograniczyć do minimum dostawanie się zanieczyszczeń z powietrza, chronić przed gromadzeniem się brudu, kontaktem z materiałami toksycznymi, zapewnić przechowywanie środków spożywczych we właściwej temperaturze.

Należy zapewnić odpowiednia liczbę umywalek z ciepłą i zimną bieżącą wodą do mycia rąk, zaopatrzone w środki do mycia rąk i higienicznego ich suszenia. W miarę potrzeby należy stworzyć takie warunki, aby stanowiska do mycia żywności były oddzielone od umywalek. 

Pomieszczenia sklepu muszą posiadać odpowiednie systemy wentylacji grawitacyjnej lub mechanicznej, wykluczającej przepływ powietrza z zanieczyszczonego do obszarów czystych. Odpowiednią wentylację powinny posiadać również wszelkie węzły sanitarne.

Pomieszczenia, w których jest wprowadzana do obrotu żywność muszą posiadać odpowiednie naturalne lub sztuczne oświetlenie.  Urządzenia kanalizacyjne muszą być tak zaprojektowane i skonstruowane aby unikać ryzyka zanieczyszczenia. Środki czyszczące i odkażające nie mogą być przechowywane w miejscach, gdzie trzymana jest żywność.

Wszelkie przedmioty, sprzęt, instalacje będące w kontakcie z żywnością muszą być instalowane i skonstruowane z takich materiałów i w taki sposób aby pozwolić na odpowiednie ich czyszczenie i otaczającego je obszaru oraz aby zminimalizować ryzyko zanieczyszczenia.

Wyposażenie lokalu

Aby otworzyć sklep mięsny niezbędne będzie odpowiednie wyposażenie lokalu. Konieczny będzie zakup stanowiska kasowego (ceny od ok. 2 do 3 tys. zł), regałów sklepowych, regałów magazynowych i urządzeń chłodniczych (takich jak: szafy chłodnicze, regały chłodnicze, lady chłodnicze, zamrażarki – ceny wahają się od ok. 3 do ok. 8 tys. zł) innych mebli sklepowych jak np. lady sklepowe. Ponadto niezbędne będą takie sprzęty jak krajalnice czy waga. 

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kadry dla Każdego

Strona poświęcona aktualnościom kadrowo-płacowym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK