| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zakładam firmę > Sklep odzieżowy > Jak otworzyć sklep odzieżowy - pozwolenia

Jak otworzyć sklep odzieżowy - pozwoleniaGdy pierwszy kreatywny etap wizji otwarcia sklepu masz już za sobą, czyli wybrałeś właściwą lokalizację, wiesz, do kogo skierujesz swoją ofertę, a także co będzie jej przedmiotem, pora na trochę formalności. Zatem zakasz rękawy i… do dzieła!

Od US i ZUS…

Założenie sklepu z odzieżą ciążową nie wymaga skomplikowanej gimnastyki w przepisach prawnych, nie jesteś zobligowany do uzyskania żadnych pozwoleń, koncesji czy licencji na okoliczność otwarcia sklepu. Zgodnie z ustawą o swobodzie działalności gospodarczej musisz tylko formalnie założyć firmę (szczegółową instrukcję, jak to zrobić krok po kroku, znajdziesz tutaj). Żebyś jednak miał ogólny, uproszczony zarys procedur, poniżej omówimy główne wytyczne.

Najpierw musisz określić typ swojej działalności, wymyślić nazwę firmy oraz wybrać sposób opodatkowania dochodów. Kolejnym bardzo ważnym etapem jest rejestracja firmy i w tym celu należy odwiedzić urząd gminy lub miasta. Tam trzeba wypełnić wniosek o wpis do ewidencji działalności gospodarczej (EDG) udostępniany przez ten urząd, jedynym niezbędnym dokumentem jest dowód osobisty. Wniosek o rejestrację firmy jest zwolniony z opłaty. Twoja firma zostanie wpisana do ewidencji działalności gospodarczej w ciągu 14 dni. Ale to jeszcze nie koniec!

19,90 złFaktury 2014 - PDF

Teraz trzeba uzyskać wpis do REGON – na szczęście jest on również bezpłatny. Wreszcie pora na wizytę w urzędzie skarbowym, gdzie musisz zdecydować się na najbardziej dla Ciebie korzystną formę opodatkowania, a do prowadzenia działalności niezbędne będzie również otworzenie firmowego konta bankowego. Warto też zainwestować w pieczątkę firmową (koszt rzędu 50 zł). Nie ma ustawowego obowiązku posiadania pieczątki, jednak w praktyce większość urzędów jej wymaga. Należy umieścić na niej dane, takie jak: pełna nazwa firmy, adres, NIP i REGON.

Ostatnim etapem „formalnościowej” wędrówki jest ZUS, do którego trzeba się pofatygować w ciągu 7 dni od momentu rozpoczęcia działalności w celu zgłoszenia tego przedsięwzięcia.

Polecamy poradnik: Nowe obowiązki dla prowadzących księgę przychodów i rozchodów

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na nasz Newsletter!

…przez PIP i PIS…

Rejestracja firmy wiąże się także z obowiązkami dotyczącymi higieny w miejscu pracy. Zgodnie z art. 209 kodeksu pracy trzeba jeszcze dokonać dwóch pisemnych zawiadomień skierowanych do PIP (właściwego Państwowego Inspektora Pracy) i PIS (Państwowego Inspektora Sanitarnego). W terminie 30 dni od dnia rozpoczęcia własnej działalności należy poinformować te jednostki (wypełniając specjalny formularz) o miejscu, rodzaju i zakresie prowadzonej działalności. Nie ponosi się z tego tytułu żadnych opłat. Wzory druków znajdują się na stronach internetowych instytucji (www.pip.gov.pl oraz na stronach wojewódzkich stacji sanitarno-epidemiologicznych).

avatar

2013-10-30 13:20 Zgłoś

Osobom pragnącym założyć swój sklep z odzieżą używaną polecamy zapoznanie się z ofertą sieci Family Shop. Podstawowe wymagania wobec partnerów: -lokal o powierzchni sprzedażowej od 50 do 200 m kwadratowych (lub większy) z dodatkowym zapleczem magazynowym, -środki finansowe na rozpoczęcie działalności – już od 5000 zł, -zaangażowanie, solidność, kreatywność, zdolność do kierowania personelem, komunikatywność, przedsiębiorczość, -nie wymagamy doświadczenia w branży odzieżowej – mile widziane doświadczenie w handlu (także jako pracownik) lub prowadzeniu działalności gospodarczej w dowolnej branży. Po więcej informacji zapraszamy pod numer 663 745 225

avatar

2012-03-30 11:06 Zgłoś

no tak otworzyć cokolwiek w naszym kraju spotyka się z niemałymi trudnościami, ale jak się nam już to uda to warto też pomyśleć o tym, skąd wziąć towar do naszego sklepu. co myślicie o tym, żeby zaopatrywać się w takich centrach handlowych, jak to pod Warszawą w Wólce Kosowskiej?

HITY INFORU

TERMINARZ

LIP29
TydzieńPWŚCPSN
2730123456
2878910111213
2914151617181920
3021222324252627
3128293031010203

Narzędzia przedsiębiorcy

Eksperci infor.pl

Agnieszka Sakowska

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem Infor.pl »