| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zakładam firmę > Sklep odzieżowy > Jak otworzyć sklep odzieżowy - pozwolenia

Jak otworzyć sklep odzieżowy - pozwolenia

Gdy pierwszy kreatywny etap wizji otwarcia sklepu masz już za sobą, czyli wybrałeś właściwą lokalizację, wiesz, do kogo skierujesz swoją ofertę, a także co będzie jej przedmiotem, pora na trochę formalności. Zatem zakasz rękawy i… do dzieła!

Z państwowymi powiatowymi inspektorami sanitarnymi wiąże się jeszcze szereg innych kwestii papierkowych, a mianowicie każdy, kto uzyskał pozwolenie na budowę nowego obiektu albo zaadaptował istniejący obiekt lub lokal, powinien zgłosić go do odbioru techniczno-sanitarnego. Odbiór winien nastąpić w terminie 14 dni od złożenia wniosku.

O dokumentach, jakie są wymagane przy takim odbiorze, przeczytaj w artykule: Jak założyć własną firmę

…aż do PSP i PIH

Przedsiębiorca – zgodnie z ustawą o ochronie przeciwpożarowej – jest zobowiązany również do przestrzegania przeciwpożarowych wymagań budowlanych, instalacyjnych i technologicznych, wyposażenia obiektu w sprzęt pożarniczy i ratowniczy oraz środki gaśnicze zgodnie z zasadami określonymi w odrębnych przepisach, a także zapewnić osobom przebywającym w obiekcie bezpieczeństwo i możliwość ewakuacji, itp. Warto w tym zakresie skontaktować się z Państwową Strażą Pożarną.

W kwestii formalności będziesz miał do czynienia jeszcze z jedną instytucją - Państwową Inspekcją Handlową (wojewódzkim inspektoratem lub jego delegaturą). Inspekcja ta kontroluje legalność i rzetelność działania przedsiębiorców w zakresie produkcji, handlu i usług. Kontroluje produkty wprowadzane do obrotu w zakresie zgodności z zasadniczymi wymaganiami określonymi w odrębnych przepisach, w tym również w zakresie oznakowania i fałszerstw. PIH kontroluje również świadczenie usług.

Umowy – z kim jeszcze?

Z punktu prawno-formalnego należy także uregulować współpracę z firmami zewnętrznymi, a więc podpisać umowy w zakresie dostawy mediów, wywozu śmieci, przeprowadzenia deratyzacji i dezynfekcji, dostawy towarów, a także w przypadku publicznego rozpowszechniania muzyki w sklepie należy zawrzeć kontrakt z odpowiednimi placówkami. W myśl ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych każdy podmiot gospodarczy, wykorzystujący w swojej działalności fonogramy i wideogramy, zobligowany jest do odprowadzania opłat z tytułu ich eksploatacji do Organizacji Zbiorowego Zarządzania, reprezentujących twórców, wykonawców i producentów.

Na terenie Polski działa kilka instytucji uprawnionych do pobierania opłat za publiczne odtwarzanie muzyki. Są nimi – Związek Producentów Audio Video (ZPAV), reprezentujący prawa producentów, Związek Autorów i Kompozytorów Scenicznych (ZAiKS), chroniący prawa autorów oraz stowarzyszenia STOART i SAWP, dbające o interesy samych artystów i wykonawców. Nieprzestrzeganie obowiązujących przepisów jest ścigane i wiąże się z groźbą pociągnięcia do odpowiedzialności prawnej. Podpisanie stosownej umowy ze ZPAV, regulującej wysokość i zasady wnoszenia opłat, jest bardzo proste. Można zgłosić się do jednego z regionalnych przedstawicieli ZPAV lub samemu obliczyć wysokość opłat, korzystając z tabeli znajdującej się na stronie ZPAV pod adresem www.zpav.pl.

Następnie wymagane jest wypełnienie formularza umowy generalnej i wysłanie go do ZPAV. W zależności od charakteru działalności, opłaty uiszczane są miesięcznie lub jednorazowo. Opłaty za odtwarzanie muzyki stanowią koszt uzyskania przychodów.

Równolegle z działaniami zmierzającymi do formalnego otwarcia sklepu należy pilotować kwestie projektowe, czyli przygotowanie planu architektonicznego sklepu. Aranżacja placówki również musi być opracowana zgodnie z przepisami technicznymi, wodno-kanalizacyjnymi (wskazuje na to prawo budowlane).

A gdy już masz gotowy projekt, pozostają ci już tylko prace wykonawcze…

Polecamy: Jak założyć second hand

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Zbigniew Sztymelski

Specjalista z zakresu podatków i rachunkowości, księgowy w biurze rachunkowym

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »