| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zakładam firmę > Przedszkole > Przedszkole - lokal

Przedszkole - lokal

Bardzo ważną kwestią przy zakładaniu prywatnego przedszkola jest wybór lokalu. W przypadku tego typu działalności to absolutna podstawa. Lokal musi spełniać przepisowe wymogi, a jednocześnie znajdować się w atrakcyjnym miejscu. Jeżeli jednak uda się znaleźć odpowiednie pomieszczenia (a może jeszcze jakiś teren obok na plac zabaw) w pobliżu dużego osiedla,  to na brak klientów nie będziemy raczej narzekać.

Przepisy budowlane

Budynek przedszkola musi spełniać wszelkie wymogi przepisów dotyczących budynków użyteczności publicznej – wymogi te określa rozporządzenie ministra infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. (link do przepisów)

Prawo budowlane określa zasadę, że każdy obiekt budowlany należy użytkować w sposób zgodny z jego przeznaczeniem. Przeznaczenie budynku oraz znajdujących się w nim lokali wynika z treści pozwolenia na budowę.

SANEPID i Straż Pożarna

Lokal powinien uzyskać pozytywne opinie Sanepidu oraz Straży Pożarnej. Informacje o wymogach Sanepidu można uzyskać w Powiatowej lub Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.

Dotyczą one norm powierzchni, jakości wody, liczby usytuowania sanitariatów, niezbędnego wyposażenia przedszkola, oświetlenia, wentylacji, warunków koniecznych przy przygotowywaniu i wydawaniu posiłków (te kwestie szczegółowo określa ustawa z dnia 28 października 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia – link do przepisów), warunków w pomieszczeniach socjalnych i inne. Niektóre zasady zostały krótko już omówione wcześniej.

Ale musisz pamiętać, że np. nie unikniesz nagany za brak instrukcji mycia rąk, korzystania z toalet czy regulaminów przeciwpożarowych. Sanepid sprawdzi toalety, które muszą być oddzielne dla dzieci (przy każdej sali), osobne dla wychowawców oraz jeszcze inne dla obsługi kateringu i personelu kuchennego (to najnowsze wymogi).

W Powiatowej Komendzie Straży Pożarnej dowiesz się o wymogach przeciwpożarowych. Zdecydowanie łatwiej uzyskać zgodę dla budynków parterowych, wybudowanych z materiałów niepalnych.

Rodzaj i zakres potrzebnej dokumentacji dotyczącej lokalu zależy od rodzaju i zakresu koniecznych zmian adaptacyjnych. Do dokumentacji powinna być dołączona informacja o placu zabaw. Wszystkie meble, urządzenia i wykładziny powinny mieć niezbędne atesty.

Anna Konarzewska-Żuczek

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

ExpaTax

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK