| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zakładam firmę > Przedszkole > Przedszkole - lokal

Przedszkole - lokal

Bardzo ważną kwestią przy zakładaniu prywatnego przedszkola jest wybór lokalu. W przypadku tego typu działalności to absolutna podstawa. Lokal musi spełniać przepisowe wymogi, a jednocześnie znajdować się w atrakcyjnym miejscu. Jeżeli jednak uda się znaleźć odpowiednie pomieszczenia (a może jeszcze jakiś teren obok na plac zabaw) w pobliżu dużego osiedla,  to na brak klientów nie będziemy raczej narzekać.

Przepisy budowlane

Budynek przedszkola musi spełniać wszelkie wymogi przepisów dotyczących budynków użyteczności publicznej – wymogi te określa rozporządzenie ministra infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. (link do przepisów)

Prawo budowlane określa zasadę, że każdy obiekt budowlany należy użytkować w sposób zgodny z jego przeznaczeniem. Przeznaczenie budynku oraz znajdujących się w nim lokali wynika z treści pozwolenia na budowę.

SANEPID i Straż Pożarna

Lokal powinien uzyskać pozytywne opinie Sanepidu oraz Straży Pożarnej. Informacje o wymogach Sanepidu można uzyskać w Powiatowej lub Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.

Dotyczą one norm powierzchni, jakości wody, liczby usytuowania sanitariatów, niezbędnego wyposażenia przedszkola, oświetlenia, wentylacji, warunków koniecznych przy przygotowywaniu i wydawaniu posiłków (te kwestie szczegółowo określa ustawa z dnia 28 października 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia – link do przepisów), warunków w pomieszczeniach socjalnych i inne. Niektóre zasady zostały krótko już omówione wcześniej.

Ale musisz pamiętać, że np. nie unikniesz nagany za brak instrukcji mycia rąk, korzystania z toalet czy regulaminów przeciwpożarowych. Sanepid sprawdzi toalety, które muszą być oddzielne dla dzieci (przy każdej sali), osobne dla wychowawców oraz jeszcze inne dla obsługi kateringu i personelu kuchennego (to najnowsze wymogi).

W Powiatowej Komendzie Straży Pożarnej dowiesz się o wymogach przeciwpożarowych. Zdecydowanie łatwiej uzyskać zgodę dla budynków parterowych, wybudowanych z materiałów niepalnych.

Rodzaj i zakres potrzebnej dokumentacji dotyczącej lokalu zależy od rodzaju i zakresu koniecznych zmian adaptacyjnych. Do dokumentacji powinna być dołączona informacja o placu zabaw. Wszystkie meble, urządzenia i wykładziny powinny mieć niezbędne atesty.

Anna Konarzewska-Żuczek

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

EY

Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK