Wybierz branżę i znajdź firmę odpowiadającą Twoim potrzebom.
szukana fraza 
 
 
Strona 1 z 2 

Przedszkole - finansowanie

Zobacz artykuły na temat:branże-finansowanie

Ważną kwestią przy zakładaniu przedszkola jest sprawa finansowania jego działalności. Koszty uruchomienia przedszkola nie są małe. W zależności od stanu lokalu, który musimy zaadaptować może to być nawet kilkaset tysięcy złotych.

Finansowanie - przedszkole
Finansowanie - przedszkole

Dotacje z gminy

Część kwestii finansowania w działalności polegającej na prowadzeniu przedszkola wyjaśnia art. 90 ust. 1 ustawy o systemie oświaty. Otóż zgodnie z jego treścią niepubliczne przedszkola, w tym specjalne, otrzymują dotacje z budżetu gminy.

W latach 2007-2013 na dofinansowanie tworzenia nowych przedszkoli zostanie wydane nawet 243 mln euro. Wsparcie nie może przekroczyć co prawda 70% całości inwestycji, ale i tak warto się o te pieniądze postarać.

Przedszkolu niepublicznemu przysługuje tzw. dotacja oświatowa na każde dziecko w wysokości nie wyższej niż 75% ustalonych w budżecie danej gminy wydatków bieżących ponoszonych w przedszkolach publicznych w przeliczeniu na jednego ucznia. Warunkiem jednak otrzymania takiej dotacji jest wystąpienie przez osobę prowadzącą niepubliczne przedszkole do gminy z wnioskiem zawierającym planowaną liczbę uczniów nie później niż do dnia 30 września roku poprzedzającego rok udzielenia dotacji.

W przypadku gdy na terenie gminy, w której zamierzasz założyć przedszkole, brak jest przedszkola publicznego, gmina oblicza dotację biorąc za podstawę do ustalenia wysokości dotacji wydatki bieżące ponoszone przez najbliższą gminę na prowadzenie przedszkola publicznego.

Jeżeli więc dopiero masz zamiar założyć przedszkole i chcesz otrzymać dotację, musisz naprawdę dużo wcześniej znać przybliżoną liczbę dzieci, które przyjmiesz.


Fundusze unijne

Małe przedszkole może być współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego Rozwój Zasobów Ludzkich.

Więcej informacji można znaleźć w Federacji Inicjatyw Oświatowych - www.fio.org.pl.

Liczba komentarzy:
dodano: 2011-03-03 11:09 przez:gość
Teraz będzie moda na żłobki i nianie. Tylko czekać. Będą się pojawiały jak grzyby po deszczu.
dodano: 2011-03-03 11:09 przez:gość
Teraz będzie moda na żłobki i nianie. Tylko czekać. Będą się pojawiały jak grzyby po deszczu.
dodano: 2010-09-18 20:47 przez:gość
bzdura!!! dofinansowanie gminy wynosi nie mniej niż "ustalone w budżecie gminy wydatkie bierzące przewidziane na jednego ucznia przedszkola publicznego" - jeśli ma to być przedszkole /a nie jakaś alternatywna forma/.
dodano: 2010-02-24 12:29 przez:gośc 80
Mam pytanie czy można odliczyc opłatę za przedszkole w zeznaniu podatkowym,jeżeli tak to bardzo proszę o informację.
dodano: 2010-01-12 22:57 przez:citizenn
Z tym dofinansowaniem to też chyba jest niepełna informacja. Bardzo interesuje mnie ten temat, wczoraj byłam w biurze dofinansowań i poinformowano mnie, że dofinansowanie sięga max 97%.
Zamów darmowy newsletter

Niezbędnik »

Składki ZUS przedsiębiorcówBaza urzędów gmin
Kalkulator milioneraLeasing a kredyt

Społeczność

ZOSTAŃ NASZYM EKSPERTEM