| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zakładam firmę > Pralnia > Pralnia - pomysł

Pralnia - pomysł

Ciekawym pomysłem na własny biznes może być założenie pralni, szczególnie że do jej założenia nie są wymagane żadne szczególne zezwolenia. Każdy z nas ma ubrania, które chcąc uprać musi oddać do pralni. Klientów nie powinno więc zabraknąć.

Aby jednak zrealizować pomysł otwarcia pralni musisz mieć odpowiednie maszyny.

Podejmując decyzję o założeniu pralni i kupnie odpowiednich maszyn, musisz znać odpowiedź na postawione wcześniej pytanie, jaką pralnię chcesz założyć, do kogo ma trafić Twoja oferta.

Koszty założenia

Przybliżony koszt założenia pralni wraz z kupnem odpowiednich ale używanych maszyn to suma około 150 tys. zł. Zaś wyposażenie pralni i kupno nowych maszyn to koszt rzędu ok. 300 tys. zł.

Najdroższe urządzenie to agregat do prania chemicznego (od 50 do ponad 100 tys. zł). Maszyna do prania wodnego to koszt rzędu 20-50 tys. zł. Dodatkowo potrzebna Ci będzie kabina do odplamiania, stół do prasowania i specjalna kasa fiskalna.

Gdzie kupić odpowiednie maszyny?

Na rynku obecnych jest wiele firm oferujących różne maszyny pralnicze. Na początek jednak warto zorientować się w takich firmach, które oprócz maszyn mogą zaproponować Ci coś więcej.

Np. firma SOVRANA
www.sovrana.pl

Przedstawiciel włoskiej firmy producentów agregatów chemicznych, oprócz maszyn proponuje pomoc w założeniu i wyposażeniu pralni chemicznej i wodnej, montaż urządzeń, serwis gwarancyjny, doradztwo technologiczne.

Firma może zaoferować również szkolenia obejmujące swoim zakresem takie tematy jak m.in.: przyjmowanie odzieży do czyszczenia, metkowanie garderoby, rozpoznawanie tkanin oraz rodzaju plam i zabrudzeń, zachowanie się odzieży w procesie chemicznego czyszczenia, prasowanie, pakowanie odzieży, obsługa urządzeń pralniczych.

Ponadto firma ta oferuje rozszerzenie zwykłej działalności pralniczej o usługi takie jak:
– maglowanie,
– czyszczenie i renowacja odzieży skórzanej,
– czyszczenie dywanów i wykładzin,


Z kolei firma Elme Primus oferująca maszyny pralnicze, ma w swojej ofercie możliwość komisu lub leasingu niezbędnych maszyn (www.elmetrade.pl).

Elme Primus oferuje pomoc przy założeniu pralni, kompleksowe wyposażenie pralni wodnej i chemicznej, opracowanie dokumentacji i wykonanie wszystkich instalacji zasilających wraz z montażem maszyn, szkoleniem personelu oraz organizacją wnętrza.

Firma prowadzi komis maszyn pralniczych różnych firm (w tym maszyny kilkuletnie nieeksploatowane). Do wszystkich oferowanych maszyn oferowane jest komplet niezbędnych części zamiennych.

Inna firmą oferującą podobne kompleksowe usługi jest Polska firma Pralma Sp. z o.o.
www.pralma.pl

Sprawdź zaprezentowane oferty i wyszukaj też inne a porównując je znajdź rozwiązanie najbardziej Ci odpowiadające i spełniające Twoje oczekiwania.

Pamiętaj, że samo założenie pralni nie jest trudne. Ale niezbędna Ci będzie wiedza praktyczna. Prowadząc pralnię z sukcesem, powinieneś znać się na materiałach, obsłudze maszyn, środkach do odplamiania itd.

Maszyny używane

Inną jeszcze możliwość daje zakup maszyn używanych. Jest to niewątpliwie szansa na tańsze zaopatrzenie pralni w niezbędny sprzęt.

Możliwość taką daje np. firma Pralus Systemy Pralnicze
www.pralus.pl
www.pral-master.pl
www.elmetrade.pl


Niezbędne produkty chemiczne

Otwierają pralnię będziesz potrzebował niezbędnych środków piorących uniwersalnych, do prania wstępnego i zasadniczego, środków płynnych, środków wspomagających proces prania, do uszlachetniania bielizny, środków wybielających itd.

Dobrze będzie podpisać stałą umowę z wybranymi dostawcami, to niewątpliwie ułatwi Ci bieżącą działalność
www.ecoclub.pl
www.sorvana.com.pl


Anna Konarzewska-Żuczek

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Szkolenia 24 h

internetowy serwis szkoleń

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK