| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zakładam firmę > Pośrednictwo finansowe > Jak założyć firmę pośrednictwa finansowego - formalności

Jak założyć firmę pośrednictwa finansowego - formalności

Jeżeli zamierzasz rozkręcić biznes w zakresie pośrednictwa finansowego, musisz, jak każdy inny świeżo upieczony przedsiębiorca, przebrnąć przez formalności związane z rejestracją działalności gospodarczej. Wbrew obiegowej opinii nie nastręcza to większych trudności. Niniejszy artykuł, pomyślany jako przewodnik dla osób rozpoczynających działalność, pomoże przejść przez wszystkie etapy rejestracji.

Dotyczy to sytuacji, kiedy przyszły podatnik:
1) wybierze opodatkowanie w formie: karty podatkowej, ryczałtu ewidencjonowanego, podatku liniowego – przed dniem rozpoczęcia działalności,
2) wybierze rejestrację jako podatnik VAT – przed dniem dokonania pierwszej czynności opodatkowanej,
3) wybierze kwartalne wpłaty zaliczek na podatek dochodowy – przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej,
4) będzie ewidencjonował obrót za pomocą kas rejestrujących – przed terminem rozpoczęcia ewidencjonowania,
5) będzie prowadził działalność wyłącznie w formie spółki cywilnej – wtedy trzeba złożyć formularz NIP-2.

Powstaje w związku z tym pytanie, kiedy pośrednik finansowy musi być podatnikiem podatku VAT. Zasadniczo usługi kompleksowe, które są świadczone dla banków na podstawie umów o współpracę są zwolnione z VAT.

Jeżeli wcześniejsze etapy masz już za sobą, nie powinieneś zapominać o ZUS. Osoba prowadząca działalność gospodarczą, ma obowiązek zgłosić się w terminie 7 dni od daty rozpoczęcia działalności do ubezpieczeń społecznych lub ubezpieczenia zdrowotnego (zgłoszenie ZUS ZUA albo ZUS ZZA), niezależnie od złożenia wniosku EDG-1, w formie elektronicznej lub pisemnej bezpośrednio do Zakładu.

Obowiązujące przepisy nie nakładają na przedsiębiorcę obowiązku posiadania rachunku bankowego. Jego brak uniemożliwi jednak działanie w charakterze pośrednika finansowego.

Rachunek firmowy będzie potrzebny nie tylko do dokonywania płatności wobec ZUS lub US, ale także do otrzymywania prowizji od kontrahentów.

Do założenia rachunku bankowego potrzebujesz:
1) dowodu osobistego,
2) kserokopii wpisu do Ewidencji Działalności Gospodarczej,
3) kserokopii dokumentu nadania numeru REGON, wydanego przez GUS,
4) dokumentu poświadczającego posiadanie NIP ( w niektórych bankach),
5) pieczątki.

Polecamy: Jak założyć firmę pośrednictwa finansowego - nawiązywanie współpracy

Z założeniem działalności gospodarczej często wiąże się konieczność wynajęcia lokalu, w którym działalność ma być prowadzona. Od przedsiębiorcy zależy, czy będzie działał jako doradca mobilny, czy też zamierza wynająć lokal, w którym będzie obsługiwał interesantów. Zarówno podjęcie decyzji o sposobie prowadzenia działalności (tzn. mobilnie czy stacjonarnie), jak i ewentualnie wybór lokalu, ma strategiczne znaczenie. W związku z tym umowa najmu powinna być skonsultowana z prawnikiem lub osobą mającą duże doświadczenie w prowadzeniu działalności. To samo dotyczy umowy agencyjnej i franczyzy. Pozwoli to uniknąć błędów, które, szczególnie w pierwszym etapie działalności, mogą przyczynić się do utraty płynności finansowej.

Na koniec warto zaznaczyć, że do prowadzenia działalności polegającej na pośrednictwie, czy nawet doradztwie finansowym, nie są potrzebne żadne szczególne pozwolenia czy udokumentowanie kompetencji.

W praktyce zawód doradcy finansowego często mylony jest z zawodem doradcy inwestycyjnego. Jest to oczywiście nieporozumienie. Aby zostać doradcą inwestycyjnym, należy zdać trudny, trzyetapowy egzamin organizowany przez Komisję Nadzoru Finansowego, w toku którego kandydat musi wykazać się dużą wiedzą z określonych dziedzin. Posiadanie takiej wiedzy nie jest konieczne, aby pośredniczyć w udzielaniu kredytów i pożyczek.

Polecamy: Jak założyć firmę pośrednictwa finansowego - pomysł

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK