| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zakładam firmę > Pośrednictwo finansowe > Jak założyć firmę pośrednictwa finansowego - nawiązywanie współpracy

Jak założyć firmę pośrednictwa finansowego - nawiązywanie współpracy


Niezależnie od tego, w jakiej branży chcesz prowadzić działalność, niezwykle istotne jest posiadanie kontaktów biznesowych. W pośrednictwie finansowym nabierają one szczególnego znaczenia. U początkujących przedsiębiorców odbywanie spotkań biznesowych, zmierzających do nawiązania kontaktów, może się wiązać z silnymi emocjami. Ekspert podpowiada w jaki sposób można nawiązać współpracę z podmiotami w branży pośrednictwa finansowego.

Takie działanie jest niezwykle deprymujące, trudno bowiem znaleźć klienta na leasing, którego się nie reklamuje, ponieważ nie ma się podpisanej umowy z firmą leasingową. Wynagrodzenie pośrednika zazwyczaj powiększa koszt leasingu, co jest kolejnym argumentem przeciwko zawieraniu tego typu umów pośrednictwa.

Jest wiele firm, które działają między pośrednikiem a instytucjami finansowymi. Zaletą tego rozwiązania jest odciążenie pośrednika, który nie musi utrzymywać relacji biznesowych z bankami. Dzięki temu pośrednik może koncentrować się wyłącznie na sprzedaży produktów finansowych. Firmy te chwalą się bogatą ofertą, korzystnym systemem wynagradzania, szkoleniami produktowymi oraz dostępem do zaawansowanych systemów informatycznych wspierających sprzedaż. Często jednak wymagają wyłączności. Firmami takimi są m.in. Wealth Solution oraz Doradcy 24.

Na świecie uczestniczenie w systemach franczyzowych uważane jest za najbezpieczniejszy sposób prowadzenia własnej firmy. Mówiąc najprościej franczyza polega na tym, że właściciel dobrze prosperującej, znanej firmy, mający wiedzę o prawidłowej organizacji, pozyskiwaniu klientów itd. pozwala innemu przedsiębiorcy (w zamian za wynagrodzenie, na które składa się zazwyczaj koszt licencji i opłata miesięczna określona kwotowo albo jako procent przychodu) powielać sprawdzoną koncepcję, udostępniając mu swoje logo i przekazując wiedzę, w jaki sposób prowadzić działalność, aby przynosiła dochody. Oczywiście w literaturze prawniczej i ekonomicznej znaleźć można znacznie bardziej precyzyjne, rozbudowane definicje.

Franczyza niesie jednak za sobą zagrożenia, o których początkujący przedsiębiorca powinien wiedzieć. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, ile lat sieć franczyzowa funkcjonuje na rynku. 

Polecamy: Jak wybrać i rozliczyć lokal dla firmy?

Warto odwiedzić placówkę franczyzową sieci, do której chcemy przystąpić, aby zapytać jej właściciela, czy jest zadowolony z systemu, ewentualnie do niego w tym celu zadzwonić. Jeśli dotychczasowi franczyzobiorcy uważają, że przystępując do sieci popełnili błąd, z pewnością zechcą przestrzec innych. Duża rotacja franczyzobiorców świadczy źle o systemie.

Poszukując franczyzy dla siebie, warto w pierwszej kolejności rozważyć najbardziej znane marki. Możliwość posługiwania się samym logo i rekomendacje dotyczące wyposażenia wnętrz to na pewno za mało, żeby zawierać umowę franczyzy. Profesjonalnie wyglądające logo może wykonać dla nas student ASP albo grafik komputerowy za kilkaset złotych. Jeśli rzeczywiście zależy nam, aby nasza placówka przypominała oddział banku, można skorzystać z usług projektanta wnętrz.

Realnym wsparciem ze strony franczyzodawcy dla początkującego przedsiębiorcy są pakiety szkoleń i call center aktywnie pozyskujące klientów. Ważna jest także prawdziwa, nie zaś iluzoryczna pomoc przy zakładaniu działalności, m.in. po to, aby nie popełnić błędu przy wyborze lokalizacji.

Polecamy: Jak założyć własną firmę?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Ślązak, Zapiór i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych

Ekspert we wszystkich dziedzinach prawa związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK