| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zakładam firmę > Kwiaciarnia > Kwiaciarnia - finansowanie

Kwiaciarnia - finansowanie

Spróbuj ubiegać się o fundusze unijne, a ewentualnie o kredyt. Pomyśleć też warto o leasingu.

Znajdziesz się w trochę trudniejszej sytuacji gdy pieniędzy nie masz. Pozostaje Ci kredyt bankowy lub wygodniejsza forma dla przedsiębiorcy leasing.
Najkrócej można zdefiniować umowę leasingu w następujący sposób: polega ona na tym, że jedna strona (przedsiębiorca-leasingodawca), kupuje na warunkach określonych w umowie leasingu określoną rzecz od osoby trzeciej, którą oddaje następnie drugiej stronie tej umowy (leasingobiorcy) na czas określony, do używania i pobierania pożytków. 

Inną możliwością leasingu jest po prostu zawarcie umowy, w której jedna ze stron zobowiązuje się oddać do używania i pobierania pożytków rzecz stanowiącą jej własność. Jest to tzw. forma leasingu bezpośredniego, ze względu na to że jest zawierana bez przedsiębiorstwa „trzeciego” a leasingodawcą jest samo przedsiębiorstwo produkcyjne.

Korzyści z leasingu
Finansowanie inwestycji w przedsiębiorstwie w formie leasingu (np. samochodów dostawczych) w stosunku do innych form finansowania (np. poprzez kredyt bankowy) daje wiele korzyści.

Korzyści podatkowe
Leasing pozwala zmniejszyć obciążenia podatkowe. Zgodnie z obowiązującymi przepisami podatkowymi, wydatki ponoszone przez leasingobiorcę (korzystającego), stanowiące spłatę określonej w umowie wartości przedmiotu leasingu (np. samochodu), zalicza się do kosztów uzyskania przychodu.

W przypadku leasingu operacyjnego (częściej wybieranego przez małych i średnich przedsiębiorców), gdzie przedmiot leasingu zaliczany jest do składników majątku leasingodawcy (finansującego), kosztem uzyskania przychodu jest pełna kwota rat oraz cała opłata wstępna. Raty leasingowe obniżają podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym, a więc i wydatki leasingobiorcy.

Gdy zdecydujesz się na kupno samochodu ze środków własnych lub ze środków pochodzących z kredytu, VAT będziesz musiał zapłacić jednorazowo. Leasing samochodu pozwala rozłożyć podatek VAT na raty (VAT jest finansowany przez leasingodawcę i później doliczany jest do miesięcznych rat leasingowych netto).
Płacony w taki sposób VAT jest traktowany jako podatek naliczony, co pozwala w przypadku samochodów osobowych kwotę podatku naliczonego stanowi 60 proc. kwoty podatku określonej w fakturze. W tym przypadku kwota podatku naliczonego nie może być jednak wyższa niż 6 000 zł.

Uproszczone procedury
W przeciwieństwie do standardowych procedur kredytowych firmy leasingowe wymagają minimum formalności. Wymogi finansowe są dużo łagodniejsze. Najczęściej należy przedstawić podstawowe dokumenty ewidencyjne i finansowe firmy. Nie jest wymagane zabezpieczenie. Czas oczekiwania na decyzję o przyznaniu finansowania jest krótki, często tylko kilkugodzinny. Dodatkowo w pakietach zawarte jest ubezpieczenie samochodu, jego rejestracja, czy nawet likwidacja szkody.

Możliwość niewielkiego zaangażowania kapitału własnego
Leasing gwarantuje dostęp do niezbędnych środków transportu bez ponoszenia większych nakładów finansowych. Firmy leasingowe oczekują niewielkich opłat wstępnych, często jest 5-10% wartości samochodu.

Oferty leasingowe
Na naszym rynku znajdziesz wiele firm oferujących leasing samochodów. Zanim podejmiesz ostateczną decyzję zapoznaj się z ofertami przynajmniej kilku i wybierz najkorzystniejszą dla siebie.
www.autofirmowe.pl
www.leasing48.pl
www.leaseplan.pl
www.supercar.pl
www.finansowanietransportu.pl
www.goldfinance.pl
www.leasing.autoelf.pl


Anna Konarzewska-Żuczek

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Fiszer

Starszy Specjalista ds. Projektów HR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK