| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zakładam firmę > Klinika weterynaryjna > Jak założyć klinikę weterynaryjną – pozwolenia

Jak założyć klinikę weterynaryjną – pozwolenia

Klinikę weterynaryjną może otworzyć i prowadzić każdy (czy to osoba fizyczna, prawna bądź jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej). Ustawodawca nie przewiduje w tym zakresie ograniczeń prawnych.

Artykuł 51 ust. 2 ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt nakłada również obowiązek, na podmioty świadczące usługi z zakresu medycyny weterynaryjnej oraz zakłady higieny weterynaryjnej oraz inne laboratoria w rozumieniu przepisów o Inspekcji Weterynaryjnej przekazywania powiatowemu lekarzowi weterynarii:
1. informacji o wystąpieniu podejrzenia wystąpienia choroby zakaźnej zwierząt podlegającej notyfikacji w Unii Europejskiej – niezwłocznie po podjęciu takiego podejrzenia,
2. comiesięcznej informacji o:
a. chorobach zakaźnych zwierząt podlegających obowiązkowi rejestracji,
b. chorobach odzwierzęcych i odzwierzęcych czynnikach chorobotwórczych podlegających obowiązkowi monitorowania,
c. wynikach monitorowania oporności na środki przeciwdrobnoustrojowe. 

Dokumentacja lekarsko-weterynaryjna może być prowadzona zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznej. Warto też pamiętać, iż rzetelnie prowadzona dokumentacja może okazać się niezbędna również w przypadkach zaistnienia konfliktu pomiędzy lekarzem weterynarii a jego klientem. Tak naprawdę tylko poprzez dokumentację prowadzoną na bieżąco, zgodnie z wymogami prawa i precyzyjnie, można udowodnić tok postępowania oraz zastosowane leczenie. Trzeba tez pamiętać, że klient ma prawo pełnego wglądu do dokumentacji dotyczącej jego zwierzęcia oraz uzyskania kopii tej dokumentacji.

Prowadzenie dokumentacji wiąże się z koniecznością gromadzenia i przetwarzania danych osobowych naszych klientów. O obowiązkach z tym związanych mówi ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (tekst jedn.: Dz. U. z 2002 r. Nr 101, poz. 926 z późn. zm.). W myśl zapisów art. 40 wspomnianej ustawy administrator danych jest obowiązany zgłosić zbiór danych do rejestracji Generalnemu Inspektorowi Ochrony Danych Osobowych.

Szczegóły zawarte są we wspomnianej ustawie oraz rozporządzeniu ministra spraw wewnętrznych i administracji z dnia 11 grudnia 2008 r. w sprawie wzoru zgłoszenia zbioru danych do rejestracji Generalnemu Inspektorowi Ochrony Danych Osobowych (Dz.U. Nr 229, poz. 1536). Przy prowadzeniu bazy danych osobowych klientów jesteś zobowiązany do należytego zabezpieczenia tej bazy, zgodnie z wymogami zawartymi w przytoczonej ustawie. Szczegóły można znaleźć pod adresem www.giodo.gov.pl .

Polecamy: Jak założyć własną firmę?

Pisząc w prezentowanych tekstach „klinika weterynaryjna” mam na myśli dla uproszczenia różne rodzaje działalności przewidziane przez ustawę a polegającej na leczeniu zwierząt.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Deloitte

Audyt, konsulting, zarządzanie ryzykiem, doradztwo finansowe i podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK