| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zakładam firmę > Klinika weterynaryjna > Jak założyć klinikę weterynaryjną – pozwolenia

Jak założyć klinikę weterynaryjną – pozwolenia

Klinikę weterynaryjną może otworzyć i prowadzić każdy (czy to osoba fizyczna, prawna bądź jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej). Ustawodawca nie przewiduje w tym zakresie ograniczeń prawnych.

Szczegółowe wymagania dot. wymienionych kwestii zawarte są w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 3 grudnia 2002 r. w sprawie dokumentów wymaganych przy składaniu wniosku o wydanie zezwolenia na wykonywanie działalności związanej z narażeniem na działanie promieniowania jonizującego albo przy zgłoszeniu wykonywania tej działalności oraz w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 12 lipca 2006 r. w sprawie szczegółowych warunków bezpiecznej pracy ze źródłami promieniowania jonizującego (Dz. U. Nr 140, poz. 994). Bardziej szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć na stronach Państwowej Agencji Atomistyki www.paa.gov.pl oraz na stronie www.vetpol.org.pl. 

W przypadku gdy w zakładzie leczniczym dla zwierząt będzie używana butla z tlenem lub inne gazy, musimy spełnić wymogi określone w rozporządzeniu ministra gospodarki, pracy i polityki społecznej z dnia 23 grudnia 2003 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy produkcji i magazynowaniu gazów, napełnianiu zbiorników gazami oraz używaniu i magazynowaniu karbidu (Dz. U. Nr 7, poz. 59).

Jeżeli w klinice zamierzamy prowadzić tzw. leczenie stacjonarne zwierząt, trzeba także pamiętać o ustawie z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (tekst jedn.: Dz. U. z 2006 r. Nr 123, poz. 858 z późn. zm.). Zgodnie z jej uregulowaniami zabrania się wprowadzania do urządzeń kanalizacyjnych ścieków zawierających chorobotwórcze drobnoustroje pochodzące z:
a) obiektów, w których są leczeni chorzy na choroby zakaźne,
b) stacji krwiodawstwa,
c) zakładów leczniczych dla zwierząt, w których zwierzęta są leczone stacjonarnie na choroby zakaźne,
d) laboratoriów prowadzących badania z materiałem zakaźnym pochodzącym od zwierząt.

Należy również pamiętać o zawarciu umowy ze stosownym podmiotem o dostawę wody i jeżeli jest instalacja kanalizacji komunalnej – o odbiór ścieków. W przypadku szamba jego wywóz trzeba zlecać odpowiedniej firmie, która świadczy takie usługi.

Zakład leczniczy dla zwierząt podlega oznaczeniu. O zasadach oznaczania zakładów leczniczych dla zwierząt mówi art. 6 ust. 3 ustawy o zakładach leczniczych dla zwierząt: „Zakłady lecznicze dla zwierząt podlegają oznaczeniu. Szczegółowe zasady oznaczania zakładów leczniczych dla zwierząt określa, w drodze uchwały, Krajowa Rada Lekarsko-Weterynaryjna, uwzględniając ich podział”. Przy ustalaniu oznaczenia zakładu leczniczego dla zwierząt należy pamiętać o przepisach kodeksu cywilnego (art. 431-6 k.c., mówi o przedsiębiorcach i ich oznaczeniach).
www.vetpol.org.pl – Krajowa Izba Lekarsko-Weterynaryjna

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Kornat

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK