| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zakładam firmę > Klinika weterynaryjna > Jak założyc klinikę weterynaryjną - lokal

Jak założyc klinikę weterynaryjną - lokal

Lokal przeznaczony na taki gabinet powinien być wyposażony w szczególności w pokój przyjęć z poczekalnią, aparaturę i sprzęt dostosowane do zakresu świadczonych usług weterynaryjnych, sprzęt i urządzenia do przechowywania produktów leczniczych i wyrobów medycznych, zaplecze sanitarne i socjalne.

Ponadto należy pamiętać, że klinika weterynaryjna powinna być wyposażona w aparaturę i sprzęt diagnostyczny umożliwiający wykonanie co najmniej badań morfologii i biochemii krwi, moczu, diagnostyki mikroskopowej, RTG, USG, EKG.

Weterynaryjne laboratorium diagnostyczne

Ostatnią kategorią zakładów leczniczych dla zwierząt przewidziana w ustawie jest weterynaryjne laboratorium diagnostyczne. Zgodnie z wymaganiami lokalowymi dla tego typu placówki powinno ono zawierać w szczególności pokój przyjęć prób do badań diagnostycznych, salę laboratoryjną, aparaturę i sprzęt dostosowane do zakresu wykonywanych badań, sprzęt i urządzenia do przechowywania używanych środków i materiałów, zaplecze sanitarne i socjalne.

Szczegółowe wymagania lokalowe dla laboratoriów zapisane zostały w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 16 sierpnia 2004 r. w sprawie wymagań dla weterynaryjnych laboratoriów diagnostycznych (Dz. U. Nr 194, poz. 1994 r.). Zgodnie z wymaganiami powierzchnia pomieszczeń laboratorium powinna wynosić co najmniej:
1) 6 m2 – w przypadku pokoju przyjęć prób do badań diagnostycznych;
2) 20 m2 – w przypadku sali laboratoryjnej;
3) 3 m2 – w przypadku zaplecza sanitarnego;
4) 6 m2 – w przypadku pomieszczenia administracyjnego;
5) 3 m2 – w przypadku zaplecza socjalnego i szatni.

Polecamy: Jak założyć własną firmę?

Natomiast wysokość wszystkich pomieszczeń laboratorium powinna wynosić co najmniej 2,5 m. Laboratorium powinno być wyposażone m.in. w urządzenia do pozyskiwania wody destylowanej lub dejonizowanej znajdujące się w wydzielonej części sali laboratoryjnej oraz sprzęt i urządzenia do przechowywania odczynników chemicznych i materiałów pomocniczych w warunkach określonych przez producenta lub wynikających w ich właściwości. Ponadto w laboratorium w zależności od rodzaju i kierunku wykonywanych badań powinno się znajdować wydzielone pomieszczenie lub stanowisko do wykonywania sekcji diagnostycznej oraz chłodnia do przetrzymywania pozostałości po badaniach.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Ministerstwo Finansów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK