| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zakładam firmę > Jak założyć firmę > Zakładanie działalności gospodarczej w Polsce

Zakładanie działalności gospodarczej w Polsce

Własna działalność gospodarcza to zawsze najlepszy sposób na realizację własnych marzeń i możliwie łatwa droga do wysokich zarobków. Zakładanie działalności w Polsce nie należy do skomplikowanych procedur, a ciekawy pomysł to już połowa sukcesu. Warto również skorzystać z różnych form dofinansowania na założenie biznesu.

W Polsce powstaje coraz więcej firm. Na założenie działalności gospodarczej decydują się często kobiety, które po urodzeniu dziecka tracą pracę lub też pragną zmienić styl życia zawodowego, pracując w dostosowanych do swego rytmu dnia godzinach i  w wybranym przez siebie miejscu. Co ważne, coraz więcej studentów podejmuje decyzję o założeniu własnej firmy. Najczęściej są to działalności z związane z nowymi technologiami: sklepy internetowe, wirtualne agencje reklamowe, serwisy internetowe czy też wyszukiwarki. Tego rodzaju firmy zwykle nie wymagają dużych nakładów finansowych na starcie, więc przyciągają młodych i przedsiębiorczych Polaków. W sytuacji jednak, gdy brakuje nakładów finansowych na założenie własnej działalności gospodarczej, można skorzystać z różnego rodzaju dostępnych dofinansowań. Osoby planujące założenie własnej firmy mogą skorzystać ze środków Funduszu Pracy oraz Unii Europejskiej, m.in. w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki i Regionalnych Programów Operacyjnych.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Środki z Funduszu Pracy

Ubieganie się o dofinansowanie z powiatowego urzędu pracy to najlepsze rozwiązanie, jeżeli jest się zarejestrowaną osobą bezrobotną. Można ubiegać się o takie środki w sytuacji, gdy spełnione są określone warunki. 

Dotacja na podjęcie działalności gospodarczej z urzędu pracy przyznawana jest w  wysokości do 100 proc. kosztów podjęcia działalności, nie wyższej jednak niż 6-krotność wysokości przeciętnego wynagrodzenia. Urząd pracy może jednak ustalić niższą kwotę dotacji. Osoby zainteresowane dotacją powinny więc śledzić ogłoszenia o konkursach, ponieważ terminy składania wniosków ustalają poszczególne urzędy. Dotacja jest bezzwrotna, pod warunkiem, że działalność będzie prowadzona przez co najmniej 12 miesięcy i nie zostanie w tym czasie zawieszona.

Środki z Unii Europejskiej

Do końca 2011 roku dotacje unijne były bezzwrotne, a od 2012 roku zmieniły się zasady ich przyznawania. Oprócz dotacji bezzwrotnej istnieją także mikropożyczki. Pomoc bezzwrotna przysługuje osobom w najtrudniejszej sytuacji na rynku pracy. W projektach jest określona grupa docelowa.  O bezzwrotne dotacje mogą ubiegać się osoby pozostające bez zatrudnienia, zarejestrowane jak i niezarejestrowane w urzędzie pracy. Dofinansowania nie otrzymają osoby pracujące.

Z kolei pomoc w postaci pożyczki jest kierowana do osób, które posiadają co najmniej minimalny kapitał początkowy na uruchomienie własnej działalności  gospodarczej. Pożyczki są niskooprocentowane, udzielane na okres 5 lat przez fundusze pożyczkowe. Zasady udzielania bezzwrotnej dotacji oraz pożyczki mogą różnić się w zależności od województwa.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Adamska

Specjalista ds. Public Relations

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »