REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jaką firmę założyć? – najlepsze pomysły na własny biznes

Redakcja serwisu Biznes
Pomysł na własną firmę
Pomysł na własną firmę
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Chcąc ruszyć z własnym biznesem należy odpowiedzieć sobie na pytanie jaką firmę założyć. Na obecnym trudnym rynku pracy wybór odpowiedniego rodzaju biznesu ma decydujące znaczenie. Przedstawiamy popularne pomysły na własny biznes.

Jaką firmę założyć – procedura

Zakładając jednoosobową działalność gospodarczą, należy wypełnić i złożyć wniosek do CEIDG, czyli Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Można to zrobić na dwa sposoby, przez internet oraz w urzędzie gminy.

REKLAMA

Polecamy: INFORLEX Twój Biznes Jak w praktyce korzystać z tarczy antykryzysowej. Zamów już od 98 zł

   Aby firma znalazła się w rejestrze CEIDG należy podać:

  •  adres firmy,
  •  NIP, PESEL,
  • kod działalności składający się z pięciu znaków ułożonych według Polskiej Klasyfikacji Działalności,
  • adres mailowy, numer telefonu kontaktowego (dobrowolnie),
  • rodzaj opodatkowania,
  • datę rozpoczęcia działalności,
  • dane rachunków bankowych.

Poza specjalistycznymi rodzajami działalności, do których potrzebne są koncesje lub zezwolenia, zakładania firmy podlega tym samym wymogom i obowiązkom.

Więcej o temacie zakładania firmy przeczytasz w tekście: Jak założyć własną firmę

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Biznesplan

Żeby wybrać dobry rodzaj działalności, warto przeprowadzić pogłębione badania rynku, na którym chcemy wystartować z biznesem. Przykładowo nie będzie sensu zakładać kolejnego zakładu krawieckiego, w 10 tysięcznym mieście, w którym jest już 9 takich zakładów.

Po przeprowadzeniu takich badan rynku i wyborze swojej działki warto zrobić porządny biznesplan, który utwierdzi lub odżegna nas od założenia firmy tego typu.

Zobacz: Jak sporządzić dobry biznesplan?

Zobacz: Biznesplan - krok pierwszy – informacje ogólne o przedsiębiorstwie

Zakład fryzjerski

REKLAMA

Jednym z najczęściej wyszukiwanym na naszych stronach pomysłem na biznes jest salon fryzjerski. Żeby założyć taką działalność nie potrzeba specjalnych uprawnień, a przede wszystkim umiejętności. Można je zdobyć zarówno w technikach, szkołach zawodowych lub na kursach fryzjerstwa.

Otworzenie salonu fryzjerskiego jest dobrym pomysłem, zarówno w małej jak i dużej miejscowości. Zapotrzebowanie na takie usługi jest stałe, a dodatkowo zwiększony ruch pojawia się w okolicach różnorakich okazji dziejących się w danej społeczności.

O klientów można walczyć przede wszystkim jakością usług oraz ceną.

Zobacz: Salon fryzjerski - pomysł

Zobacz: Salon fryzjerski - biznes plan

Zobacz: Salon fryzjerski - lokal

Zobacz: Salon fryzjerski – puszczanie muzyki z radioodbiornika a prawa autorskie

Firma remontowo – budowlana

Kolejnym bardzo popularnym pomysłem na biznes jest założenie firmy remontowo – budowlanej. W takim rodzaju działalności należy liczyć się z częstymi zmianami miejsca wykonywania swojej działalności. Ma to swoje minusy, ale zdecydowanym plusem jest niezamykanie się takiej działalności w granicach konkretnego miasta, gminy czy powiatu.

Konkurencja jest co prawda spora, ale dobrze jakościowo wykonana robota jest sama w sobie reklamą firmy remontowo – budowlanej.

Zobacz: Jak założyć firmę remontowo-budowlaną? - krok po kroku

Zobacz: Jak założyć firmę remontowo-budowlaną? - biznesplan

Zobacz: Jak założyć firmę remontowo-budowlaną? - formalności

Zobacz: Jak założyć firmę remontowo-budowlaną? - zatrudnianie pracowników

Firma sprzątająca

Dobrym pomysłem na biznes, szczególnie w większych miastach z kompleksami biurowymi, jest założenie firmy sprzątającej. Firma taka nie ma raczej szans na utrzymanie na wsi lub w małym miasteczku, w którym nie ma wielu biur, a prywatne domy i mieszkania nadal sprzątają właściciele.

Zobacz: Firma sprzątająca - pomysł

Zobacz: Firma sprzątająca - biznes plan

Pensjonat, hotel, agroturystyka

Jeżeli mieszkasz w malowniczej okolicy warto pomyśleć o założeniu własnego pensjonatu, hotelu, bądź założeniu działalności agroturystycznej. Nie musi być to od razu pensjonat nad morzem lub w górach. W dzisiejszych czasach ludzie poszukujący spokoju, chętnie spędzą czas na pięknej polskiej wsi. Zadowoleni klienci na pewno polecą usługi swoim znajomym. Plusem działalności agroturystycznej jest to, że będąc rolnikiem nie trzeba zakładać firmy, aby móc przyjmować gości.

Zobacz: Jak prowadzić własny pensjonat?

Zobacz: Pensjonat - biznesplan

Zobacz: Gospodarstwo agroturystyczne - finansowanie

Zobacz: Gospodarstwo agroturystyczne - rejestracja

Restauracja, bar

Jeśli lubisz gotować i dobrze ci to wychodzi możesz zastanowić się nad złożeniem własnej restauracji lub baru. Warto zastanowić się nad menu wyróżniającym restaurację na tle konkurencji, lub wpisać się w trend kuchni azjatyckiej i arabskiej, czyli założyć chińczyka lub kebaba. Problemem może być jednak uwiarygodnienie takiego baru poprzez znalezienie pracownika firmującego swym wyglądem kuchnię z danego zakątka świata.

Zobacz: Pomysł na biznes – pizza na telefon

Zobacz: Restauracja - pozwolenia

Zobacz: Restauracja – oddzielna sala dla palaczy

Zobacz: Restauracja - lokal

Żłobek i przedszkole

Miejsca w publicznych żłobkach i przedszkolach są bardzo trudne do zdobycia. Rodzice muszą się więc ratować poprzez wysyłanie dzieci do placówek prywatnych.

Warunki założenie i prowadzenia żłobka lub przedszkola nie stanowią już przeszkody do ich założenia. Należy jednak pamiętać o wykształceniu należytym do pracy z dziećmi.

Zobacz: Żłobki – zmiana przepisów w sprawie wymagań lokalowych i sanitarnych

Zobacz: Jak założyć żłobek lub klub dziecięcy? – lokal

Zobacz: Jak założyć żłobek i klub dziecięcy - pozwolenia

Zobacz: Przedszkole - finansowanie

Inne dobre pomysły na własną firmę

Zobacz: Czy warto założyć własne biuro podróży?

Zobacz: Dom spokojnej starości – pomysł

Zobacz: Gabinet kosmetyczny - biznes plan

Zobacz: Jak prowadzić własną kwiaciarnię?

Zobacz: Second hand (ciucholand) - pomysł

Zobacz: Jak otworzyć sklep odzieżowy - pomysł

Zobacz: Jak założyć sklep monopolowy

Zobacz: Sklep spożywczy - pozwolenia

Zobacz: Szkoła tańca - biznes plan

Zobacz: Zakład pogrzebowy – pomysł na biznes

Polecamy serwis e-firma

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

REKLAMA

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA