| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zakładam firmę > Jak założyć firmę > Czy osoba niepełnoletnia może być przedsiębiorcą?

Czy osoba niepełnoletnia może być przedsiębiorcą?

Przedsiębiorcą może być osoba fizyczna, osoba prawa bądź jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej, której przyznana jest zdolność prawna. Czy zatem osoba niepełnoletnia może prowadzić własną działalność? Jak rozwiązać tę kwestię w przypadku odziedziczenia firmy?

Osoba nieletnia może jednakże potwierdzić ważność dokonanych przez siebie czynności po osiągnięciu pełnoletniości.

Dziedziczenie firmy

Inaczej przedstawia się sytuacja nieletniego w przypadku, gdy nabędzie firmę w drodze dziedziczenia. Wówczas stanie się on przedsiębiorcą, ale nie będzie miał możliwości działania jako przedsiębiorca, gdyż wszelkie czynności związane  z prowadzeniem biznesu będzie wykonywał za niego pełnomocnik bądź przedstawiciel ustawowy. Osoba nieletnia, która nabyła przedsiębiorstwo drogą spadku powinna przede wszystkim zgłosić zmianę danych w CEIDG, podając siebie jako właściciela. Dodatkowo konieczne jest przeprowadzenie postępowania spadkowego, jednakże na przyjęcie spadku zgodę musi wyrazić jego przedstawiciel ustawowy. Po osiągnięciu pełnoletniości będzie możliwe prowadzenie firmy samodzielnie bez przedstawiciela.

W przypadku, gdy nieletni otrzyma biznes w formie darowizny, wówczas zgodę na przejęcie firmy wydaje sąd opiekuńczy i wówczas analogicznie do dziedziczenia - do osiągnięcia pełnoletniości wszelkie czynności podejmowane są przez przedstawiciela ustawowego.

Wpis do rejestru działalności gospodarczej

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marek Krysztofiuk

Prawnik, ekspert w dziedzinie prawa karnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK