REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Polski przedsiębiorca za granicą

Maria Szadkowska
Firma. Fot. Fotolia
Firma. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wiele polskich firm decyduje się na otworzenie placówki handlowej zagranicą pomimo większych kosztów spowodowanych wyższymi cenami wynajmu lokalu. Dlaczego opłaca się inwestować w tego rodzaju działalność i jak to zrobić, aby nie ponieść porażki?

Polski przedsiębiorca przy zakładaniu własnej firmy spotyka się z wieloma utrudnieniami już na etapie składnia wniosków związanych z rejestracją własnego biznesu. Wobec natłoku dokumentów do zgromadzenia, wypełnienia oraz przepisów do sprawdzenia wielu z polskich przedsiębiorców decyduje się na otworzenie firmy za granicą. Dzięki członkostwu Polski w Unii Europejskiej możemy prowadzić działalność na takich samych zasadach jak obywatele poszczególnych państw członkowskich, wszystko to dzięki swobodzie przepływu usług. Tak, więc jadąc do Dani polski przedsiębiorca musi spełnić takie same warunki jak duński.

REKLAMA

Najpopularniejsze kierunki ekspansji polskiego biznesu

Najbardziej popularnym państwem wśród polskich przedsiębiorców są Niemcy za nimi Rosja i Wielka Brytania. Dużą popularnością cieszą się polskie firmy odzieżowe i to one odnotowują największą ilość otwieranych filii, ponieważ tylko na nadchodzący rok największe polskie marki odzieżowe planują otworzyć ponad 400 salonów za granicą. Im większe przedsiębiorstwo tym mniej oporów przed szerzej zakrojonymi inwestycjami ze względu na mniejsze ryzyko inwestycyjne. Mimo wszystko mali przedsiębiorcy również decydują się na zagraniczną firmę.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!


Jakie są korzyści?

Mimo relatywnie wysokich kosztów otwarcia działalności, zyski osiągane w niektórych krajach mogą być nawet 60% wyższe niż te odnotowane w Polsce, co w oczywisty sposób uatrakcyjnia inwestycję. W dobie, gdy cła oraz inne opłaty eksportowe, ani polityka dyskryminacyjna państw nie zagrażają potencjalnym inwestorom, warto, chociaż rozważyć ekspansję na inne rynki. W każdym państwie spotkamy się również z innego rodzaju udogodnieniami, a dzięki unijnym swobodom firma założona przez przedsiębiorcę z innego państwa członkowskiego musi być traktowana na takich samych zasadach jak ta założona przez obywatela, inaczej państwo może zostać oskarżone o dyskryminację.

Jak zarejestrować firmę w Niemczech

Dalszy ciąg materiału pod wideo

O czym warto pamiętać?

Najważniejszy jest bardzo dokładny biznesplan, w którym musimy uwzględnić każdy szczegół na czele z uwarunkowaniami kulturowymi państwa gdzie chcemy inwestować. Pierwszą czynnością obligatoryjną jest zbadanie rynku, sprawdzenie, jakiego rodzaju towary są poszukiwane, a na jakie nie ma zupełnie popytu. Kolejny krok to dostosowanie cen do poziomu zarobków w danym państwie, warto je wyważyć maksymalnie tak, aby z jednej strony ceny nie były zbyt wygórowane, ale równocześnie nie zbyt niskie ponieważ to kwestionuje jakoś produktu. Zazwyczaj rozpoczynając działalność w jakimś państwie musimy liczyć się, w przypadku małej firmy, z przeprowadzką trudno bowiem prowadzić działalność nie będąc na miejscu.

Zasady świadczenia usług zagranicznych

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA