REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak założyć stację kontroli pojazdów ?

Konrad Marszałek
Jak założyć stację kontroli pojazdów ?
Jak założyć stację kontroli pojazdów ?
Audi

REKLAMA

REKLAMA

Wraz z rosnącą liczbą samochodów na polskich drogach rośnie liczba osób dostrzegających w prowadzeniu stacji kontroli pojazdów żyłę złota. Jednak wymagania dotyczące założenia takiej stacji są wysokie. Jak założyć i prowadzić taką działalność?

Jaka stacja?

REKLAMA

Na początek mamy możliwość wyboru jednej z dwóch typów stacji jaką chcemy prowadzić. Ustawa z 20 czerwca 1997 r. o prawie o ruchu drogowym przewiduje podstawową stację kontroli pojazdów w której będą przeprowadzane okresowe badania techniczne pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej 3,5 t, badań technicznych przyczep, dodatkowych badań technicznych. Drugim typem stacji kontroli pojazdów jest okręgowa stacja kontroli pojazdów w której przeprowadza się badania wszystkich pojazdów.

Jak założyć żłobek i klub dziecięcy - pozwolenia

Co zawiera wniosek rejestracyjny działalność?

Wniosek powinien być złożony do Starosty właściwego ze względu na miejsce wykonywania działalności objętej wpisem. Wniosek zawiera następujące dane: firmę przedsiębiorcy, numer w rejestrze przedsiębiorców albo ewidencji działalności gospodarczej oraz numer identyfikacji podatkowej, adres zamieszkania albo siedziby przedsiębiorcy, adres stacji kontroli pojazdów przedsiębiorcy, zakres badań, imiona i nazwiska zatrudnionych diagnostów wraz numerami ich uprawnień. Ponadto oświadczenia o tym, że dane zawarte we wniosku o wpis do rejestru przedsiębiorców prowadzących stację kontroli pojazdów są kompletne i zgodne z prawdą i znane mi są i spełniam warunki wykonywania działalności gospodarczej w zakresie prowadzenia stacji kontroli pojazdów, określone w ustawie z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

porozmawiaj ma forum

Wyposażenie stacji

Warunki jakie musi spełnić stacja kontroli pojazdów określone są w rozporządzeniu ministra transportu i Budownictwa z dnia 10 lutego 2006 r. w skrócie można napisać, że są wymagane:

  1. urządzenie do podnoszenia: całego pojazdu i osi pojazdu
  2. jedno z urządzeń do kontroli działania hamulców: rolkowe, płytowe lub opóźnieniomierz
  3. przyrząd do pomiaru i regulacji ciśnienia powietrza w ogumieniu pojazdu
  4. przyrząd do pomiaru zbieżności kół jezdnych
  5. urządzenie do oceny prawidłowości ustawienia kół jezdnych pojazdu
  6. przyrząd do pomiaru ustawienia i światłości świateł pojazdu
  7. miernik poziomu dźwięku
  8. dymomierz
  9. przyrząd do kontroli złącza elektrycznego pojazd-przyczepa
  10. przyrząd do wymuszania kontrolowanego nacisku na mechanizm sterowania hamulcem najazdowym przyczepy
  11. urządzenie do wymuszania szarpnięć kołami jezdnymi pojazdu
  12. wieloskładnikowy analizator spalin silników o zapłonie iskrowym
  13. przyrząd do pomiaru geometrii ustawienia kół i osi pojazdu
  14. urządzenie do kontroli skuteczności tłumienia drgań zawieszenia pojazdu o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 ton
  15. czytnik informacji diagnostycznych do układu OBD II/EOBD
  16. przyrząd do pomiaru w szybach pojazdu współczynnika przepuszczalności światła
  17. elektroniczny detektor gazów do kontroli nieszczelności instalacji gazowej

Kontrola

Ustawa przewiduje, że nadzór nad stacjami sprawuje Starosta, który może powierzyć czynności kontrolne Dyrektorowi Transportowego Dozoru Technicznego. Zgodnie z ustawą nadzór wykonywany jest co najmniej raz w roku w zakresie: zgodności stacji z wymaganiami,
prawidłowości wykonywania badań technicznych pojazdów, prawidłowości prowadzenia wymaganej dokumentacji. Po przeprowadzonej kontroli organ może wydać decyzję o zakazie prowadzenia stacji i wykreśla z rejestru lub wydaje zalecenia pokontrolne i wyznacza termin usunięcia naruszeń warunków wykonywania działalności gospodarczej w zakresie prowadzenia stacji kontroli pojazdów.

Salon fryzjerski - biznes plan

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Wskaźnik koniunktury GUS. Gastronomia i zakwaterowanie z największym wzrostem

    Zakwaterowanie i gastronomia znalazły się wśród branż, w których notowany był do tej pory dodatni wskaźnik koniunktury (informacja i komunikacja oraz finanse i ubezpieczenia).

    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej

    Empatia jest kluczowa w relacjach między personelem medycznym a pacjentami, będąc nieodzownym fundamentem wysokiej jakości opieki zdrowotnej. W obecnych czasach, gdy pacjenci mają coraz większe oczekiwania, a zmiany w medycynie są nieustanne, zdolność do empatii wyróżnia się jako jeden z głównych czynników wpływających na poziom świadczonych usług. Nawet w czasach, gdy technologie medyczne rozwijają się dynamicznie, to właśnie empatyczny kontakt między pacjentem a personelem zdrowotnym ma zasadnicze znaczenie. Umiejętność wczucia się w położenie innej osoby jest kluczowa, tworząc solidną podstawę dla profesjonalnej i skutecznej opieki nad pacjentami.

    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    REKLAMA

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    REKLAMA

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA