| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Spółka jawna

Spółka jawna jest najprostszą konstrukcyjnie spółką prawa handlowego. Nawet jej definicja kodeksowa jest lakoniczna: „Spółką jawną jest spółka osobowa, która prowadzi przedsiębiorstwo pod własną firmą, a nie jest inną spółką handlową”.

Stopień udziału w stratach spółki jest istotny wyłącznie w stosunkach wewnętrznych- nie ma znaczenia dla wierzycieli spółki (porównaj dalszą część artykułu dotyczącą odpowiedzialności za zobowiązania spółki).

Zysk powinien być dzielony raz do roku (chyba, że spółka została zawarta na krótszy czas)- ustawa dopuszcza tu jednak możliwość daleko idących zmian.

- udział kapitałowy

Dodatkowo w odróżnieniu od spółki cywilnej, spółka jawna wprowadza instytucję udziału kapitałowego- tj. nominalnej wartości rzeczywiście wniesionego wkładu. Wartość wkładu kapitałowego stanowi podstawę do ciekawego uprawnienia wspólnika spółki jawnej. Otóż ma on prawo do corocznego pobierania odsetek od udziału kapitałowego – w wysokości 5%, nawet wtedy gdy spółka poniosła stratę.


Odpowiedzialność wspólników za zobowiązania spółki

Wspólnicy ponoszą odpowiedzialność za długi spółki- jest to jednak odpowiedzialność subsydiarna (pomocnicza) w stosunku do samej spółki. Wierzyciel w pierwszej kolejności kieruje bowiem swoje roszczenia w pierwszej kolejności do spółki- dopiero kiedy spółka okaże się niewypłacalna- może rozpocząć egzekucję majątku wspólników.

Odpowiedzialność wspólników ma charakter solidarny- oznacza to, że wierzyciel może ściągnąć dług od wszystkich lub tylko niektórych dłużników. Ci, którzy uregulowali należność mają potem roszczenia zwrotne do pozostałych wspólników (regres).

Odpowiedzialność wspólników ma również charakter osobisty i nieograniczony. Oznacza to, że odpowiadają całym swoim majątkiem osobistym i w sposób nieograniczony (choć mogą potrącić zobowiązania jakie mają osobiście w stosunku do wierzyciela spółki).

Odpowiedzialność za długi wspólnika – przedsiębiorcy

Wspólnicy spółki jawnej ponoszą również odpowiedzialność za zobowiązania wspólnika- przedsiębiorcy jednoosobowego, który wniósł do spółki przedsiębiorstwo, powstałe przy prowadzeniu tego przedsiębiorstwa przed dniem utworzenia spółki. Odpowiedzialność jest ograniczona do wartości wniesionego przedsiębiorstwa według stanu w chwili wniesienia, a według cen w chwili zaspokojenia wierzyciela.

Oznacza to, że wchodząc w spółkę z przedsiębiorcą możemy ponosić odpowiedzialność za jego długi powstałe przed przyjęciem go do spółki i wniesieniem do jej majątku przedsiębiorstwa.


Dochodzenie roszczeń od wspólników

Co prawda odpowiedzialność wspólników jest subsydiarna (patrz wyżej)- jednak wierzyciel nie musi czekać do stwierdzenia niewypłacalności spółki, żeby pozwać wspólników. Ma dwa inne wyjścia:

- może pozwać wspólników razem ze spółką (w takiej sytuacji nie otrzyma jednak klauzuli wykonalności przeciwko wspólnikom dopóki nie wykaże niewypłacalności spółki),
- może pozwać samą spółkę- po czym po stwierdzeniu jej niewypłacalności, rozszerzyć jej wykonalność na wspólników (otrzyma klauzulę wykonalności na wyroku wydanym przeciwko spółce – na jej wspólników). W tym wypadku nie jest jednak możliwe dalsze rozszerzenie klauzuli na małżonków wspólników- a tym samym sięgnięcie do ich majątku wspólnego.


Kiedy można skierować egzekucję przeciwko wspólnikom

Skierowanie roszczeń przeciwko wspólnikom jest możliwe w przypadku bezskutecznej egzekucji przeciwko spółki (kiedy komornik umorzył postępowanie egzekucyjne jako bezskuteczne), jak również w sytuacji, w której oczywiste jest, że egzekucja będzie bezskuteczna.

Polecamy: serwis VAT


Adam Kret

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Agencja Rozwodowa DIVORCED

Portal

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK