| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Spółka jawna

Spółka jawna jest najprostszą konstrukcyjnie spółką prawa handlowego. Nawet jej definicja kodeksowa jest lakoniczna: „Spółką jawną jest spółka osobowa, która prowadzi przedsiębiorstwo pod własną firmą, a nie jest inną spółką handlową”.

W przypadku, w którym wspólnikiem spółki jawnej jest osoba prawna lub inny podmiot wyposażony w organy- decyzje dotyczące prowadzenia spraw spółki (oraz reprezentacji)- w imieniu takiego wspólnika podejmowane są zgodnie z zasadami funkcjonowania jego organów.

Kwestia przekraczania zwykłego zarządu- jest niedookreślona i może się różnic w zależności od spółki i przedmiotu jej działalności. Przyjmuje się, że są to sprawy generujące duże ryzyko, znacząco różniące się od typowych działań danej spółki, mocno obciążające finansowo , czy dotyczące zbycia lub obciążenia nieruchomości należącej do przedsiębiorstwa.

Zobacz: Jak przebiega postępowanie rejestrowe?

Reprezentacja

Każdy wspólnik spółki jawnej jest uprawniony do jej reprezentowania. Jednakże umowa spółki może:
- pozbawić jednego/ lub kilku wspólników prawa do reprezentowania spółki
- zobowiązać wspólników do łącznej reprezentacji (np. z innym wspólnikiem lub prokurentem).

Pozbawienie wspólnika prawa do reprezentacji (o ile nie jest efektem zmiany umowy)- może nastąpić jedynie z ważnych przyczyn na mocy orzeczenia sądu.

Prokura
Prokura jest specyficznym rodzajem (stałego) pełnomocnictwa, w którym przedsiębiorca (wpisany do KRS) upoważnia prokurenta do jego reprezentacji w całym zakresie prowadzonej działalności. Prokurent może występować samodzielnie, jak i łącznie z innym wspólnikiem lub drugim prokurentem.
Do powołania prokury konieczna jest jednomyślna uchwała wspólników- do jej odwołania wystarczy już decyzja jednego wspólnika (uprawnionego do prowadzenia spraw spółki). Prokura jest ujawniana w KRS spółki (wpis konstytutywny). Do wniosku należy załączyć poświadczony notarialnie wzór podpisu.


Podział zysku

Prowadzenie działalności w ramach spółki jawnej zawsze powinno dążyć do osiągnięcia zysku. Ten powinien podlegać podziałowi pomiędzy wspólników.

Kodeks spółek handlowych wskazuje, że podział zysku nie jest powiązany z wielkością wkładów wniesionych przez wspólników oraz przede wszystkim zakłada równy udział w zysku. Ta reguła może być zmieniona w umowie spółki

Umowa spółki może przewidywać, różne sposoby podziału zysku (a także udziału w stratach)np.:
- powiązany parytetem wielkości wkładów
- ustalanym procentowo indywidualnie dla każdego ze wspólników (wg dowolnych kryteriów).

Co do zasady udział w zyskach odpowiada udziałowi w stratach danej spółki. Oznacza to, że jeżeli w umowie nie zastrzeżono inaczej- każdy ze wspólników ma równy udział w stratach. Umowa spółki może przewidywać jednak inne zasady, włącznie z wyłączeniem danego wspólnika w ogóle w udziału w stratach (nie można jednak wyłączyć wspólnika z udziału w zyskach).

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Business Tax Professionals Sp. z o.o. sp. k.

Doradztwo podatkowe, przeglądy i szkolenia podatkowe, ceny transferowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK