| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zakładam firmę > Jak założyć firmę > Zakładam firmę – opodatkowanie na zasadach ogólnych

Zakładam firmę – opodatkowanie na zasadach ogólnych

Wybór formy opodatkowania to jeden z pierwszych problemów przy zakładaniu działalności gospodarczej. Podstawową formą jest opodatkowanie na zasadach ogólnych. Na czym polega opodatkowanie na zasadach ogólnych?

Deklaracje w trakcie roku

Przy zasadach ogólnych podatnik nie musi składać w trakcie roku podatkowego deklaracji z wyliczeniem kwot zaliczek na podatek.

Przy tej formie opodatkowania obowiązkowe jest złożenie deklaracji podatkowej za dany rok. Termin na rozliczenie trwa do 30 kwietna następnego roku. Dodatkowo w trakcie roku podatnik, wybierając miesięczny lub kwartalny system opłacania zaliczek podatkowych ma obowiązek obliczać i wpłacać terminowo na konto organu podatkowego zaliczki na podatek dochodowy.

Samozatrudnienie - czy to mi się opłaca?

Opłacanie zaliczek

Opłacanie zaliczek następuje do 20 dnia miesiąca następującego po danym miesiącu. Za grudzień zaliczka płacona jest do 20 stycznia, chyba, że podatnik wcześniej rozliczy się za dany rok podatkowy.

Opłacanie zaliczek odbywa się poprzez przelewy bankowe z firmowego konta przedsiębiorcy.

Z kwartalnych zaliczek można skorzystać, jeżeli jesteś tzw. małym podatnikiem, a więc jeżeli twoje przychody ze sprzedaży wraz z podatkiem VAT nie przekroczyły w poprzednim roku podatkowym równowartości 1 200 000 euro, albo jeżeli rozpoczynasz działalność.

W przypadku gdy rozpoczynasz prowadzenie działalności w trakcie roku podatkowego, powinieneś złożyć zawiadomienie w terminie do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu. Zawiadomienie to dotyczy również następnych lat podatkowych, chyba że złożysz zawiadomienie o rezygnacji z tej metody.

Obowiązek wpłacania zaliczki przy opodatkowaniu według skali podatkowej powstaje dopiero od miesiąca, w którym dochód z działalności, pomniejszony o przysługujące odliczenia (m.in. zapłacone składki na ubezpieczenia społeczne), przekroczył kwotę określoną w skali podatkowej powodującą obowiązek zapłacenia podatku.

Po zakończeniu roku podatkowego należy złożyć do urzędu skarbowego zeznanie podatkowe o  wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w terminie do 30 kwietnia roku następnego (PIT-36). W zeznaniu tym należy wykazać i zsumować wszystkie osiągnięte dochody, które są opodatkowane według skali podatkowej.

Rozliczenie kwartalne - czy to się opłaca?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

dr Adrianna Lewandowska, MBA

Założycielka i prezes Instytutu Biznesu Rodzinnego, doradca rodzin biznesowych, właścicielka firmy doradczej Lewandowska & Partnerzy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK