| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zakładam firmę > Jak założyć firmę > Przeniesienie adresu działalności gospodarczej do innego miasta.

Przeniesienie adresu działalności gospodarczej do innego miasta.

Przedsiębiorca chcąc zmienić miejsce prowadzenia swojej działalności musi wypełnić stos dokumentów. Jednak nie są to trudne czynności, które wyjaśni niniejszy artykuł.

Aktualizacja CEIDG

Pierwsza rzeczą jaka powinniśmy zrobić w związku ze zmianą adresu jest aktualizacja CEIDG (Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej) Zmiany wprowadzamy na takim samym formularzu na jakim rejestrowaliśmy firmę (CEIDG-1). Złożyć wniosek możemy na takich samych zasadach jak przy rejestracji nowej firmy czyli poczta elektroniczną lub osobiście w urzędzie miasta lub gminy. Gdy zmieniamy adres firmy ustawa przewiduje termin 7 dniowy na wprowadzenie tych zmian. W przypadku zwłoki z naszej strony ważne pisma nie będą do nas docierać.

Rejestracja firmy - CEIDG i KRS

Wszędzie zmiany

Zmiana miejsca prowadzenia działalności gospodarczej wiąże się ze zmianami wszystkich podmiotów związanych z naszą firmą.

Pracownicy jeżeli zmieniają miejsce pracy w związku ze zmiana adresu firmy muszą otrzymać od pracodawcy porozumienie zmieniające. W przypadku gdy nie zmieniają miejsca pracy otrzymują tylko informację o zmianie adresu firmy.

Dla kontrahentów należy sporządzić aneksy do umów zawartych  przed zmianą adresu.

W przypadku ZUS-u terminem na powiadomienie organu jest 14 dni od zmiany adresu. Zmiany dokonywane są na drukach ZUS ZPA dla osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej i ZUS ZFA dla osoby fizycznej. Dokonujemy tego w formie elektronicznej lub papierowej.

Najwięcej zmian wiąże się z Urzędem Skarbowym. Wyróżniamy dwie sytuację: pierwsza gdy rozliczamy podatek dochodowy w urzędzie właściwym dla aktualnego miejsca zamieszkania. W tym przypadku wystarczy zaktualizować wpis do CEIDG. Nie trzeba zawiadamiać nowego urzędu. Druga sytuacja następuje gdy zmieniamy miejsce wykonywania działalności gospodarczej. Okazać się może, że nowe miejsce podlega właściwości innego Urzędu Skarbowego wówczas rozliczamy VAT z nowy urzędem. W tej sytuacji oprócz aktualizacji CEIDG aktualizujemy również formularza VAT-R.

Zmiana miejsca prowadzenia działalności regulowanej

Za brak kasy fiskalnej grozi kara grzywny

Jeżeli prowadziliśmy działalność i ewidencjonowalismy obrót przy pomocy kasy fiskalnej w jednym punkcie a przenosimy tą dziaalność do innego punktu, wówczas  przenosimy też kasę fiskalną. Musimy powiadomić urząd skarbowy w formie pisemnej o zmianie miejsca „pobytu” kasy fiskalnej. Istotne jest też  powiadomienie serwisu dla wprowadzenia zmian w kasie aby na paragonach wydawanych klientom pojawiała się nowy adres sprzedaży towarów.

Podstawa prawna

Ustawa z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (ostatnia zmiana: Dz.U. z 2013 r., poz. 1304)

Ustawa z dnia 19 listopada 1999 r. Prawo działalności gospodarczej (Dz. U. 1999 nr 101 poz. 1178 z późn. zm.)

Zadaj pytanie na naszym FORUM: Moja Firma - Działalność gospodarcza

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Baszczyński

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK