| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zakładam firmę > Jak założyć firmę > Kupujemy gotowe spółki dla unijnych dotacji

Kupujemy gotowe spółki dla unijnych dotacji

Na Zachodzie zakup gotowych spółek to wygodny sposób na rozpoczęcie działalności gospodarczej, zatem i handel nimi jest tam traktowany jak normalna forma aktywności biznesowej. U nas natomiast to młody rynek, który jednak rozwija się bardzo dynamicznie. Istnieją bowiem bardzo racjonalne i czysto ekonomiczne przesłanki powodujące, że zakup spółki bywa wyjątkowo opłacalną inwestycją.

W państwach zachodnich to dobry sposób na start, w Polsce przyjętą praktyką jest natomiast zakup spółki, kiedy rzeczywiście istnieje ku temu pilna potrzeba, wynikająca z bardzo konkretnych uwarunkowań. Podmioty zainteresowane zakupem spółki to zarówno przedstawiciele rynku rodzimego, jak i zagraniczni klienci. Wśród nich znajdują się przedsiębiorcy, którzy chcą ubiegać się o unijne dotacje albo zakładają spółki celowe, potrzebne do wystartowania w przetargu, a także firmy zamierzające otworzyć na terenie kraju filie lub przedstawicielstwa – mówi Dawid Modro, Prezes Zarządu BiuroInter.pl sp. z o.o.

W Polsce o zakupie spółek decyduje więc najczęściej potrzeba szybkiej rejestracji działalności gospodarczej w tej właśnie formie, ale nie tylko, gdyż ważne bywają względy strategiczne. Przykładem niech będzie tu utworzenie spółki córki przez firmę matkę w celu rozpoczęcia działalności w całkowicie nowej dziedzinie. Taką działalnością zdecydowanie łatwiej jest kierować, choćby ze względu na wydzieloną księgowość, wyodrębnione raportowanie itd.

Zobacz: Dotacje i mikropożyczki na rozpoczęcie działalności gospodarczej

Zakup spółek pod unijne dotacje

Liczba podmiotów zainteresowanych zakupem spółek w trakcie naboru wniosków o wsparcie w ramach Działania 8.1 POIG wyraźnie wzrasta i w tym kontekście kupno „gotowej”, czyli w pełni ukształtowanej pod względem prawnym i podatkowym spółki z o.o., wydaje się dobrym rozwiązaniem. Należy bowiem pamiętać, że z udziału w konkursie wykluczone są spółki w organizacji. Dla spóźnialskich, którzy mają ciekawy pomysł na e-biznes, a którzy nie zdążą z zarejestrowaniem firmy spełniającej wymogi formalne, zakup takiej gotowej spółki to często ostatnia deska ratunku – dodaje Dawid Modro.

Zakładanie firmy w Polsce

Choć w ostatnim czasie procedura rejestracji firmy stała się szybsza i mniej uciążliwa, to wciąż gonimy światową czołówkę. Potwierdza to opublikowany niedawno raport Banku Światowego „Doing Business”, w którym w kategorii „ Zakładanie firmy ” znaleźliśmy się dopiero na 124. miejscu – to awans o zaledwie 5 pozycji w stosunku do roku ubiegłego. Optymizmem napawa jednak informacja, że w klasyfikacji ogólnej wspięliśmy się aż o 19 miejsc – z 74. na 55. pozycję.

Zobacz: Jak otrzymać 300 tysięcy złotych na biznes na wsi?

Przedstawione dane wciąż jeszcze nie zachwycają, a większość przedsiębiorców potraktowałaby je z gorzką ironią. Nieustannie słychać głosy, że urzędnicy dalej bywają opieszali albo odmiennie interpretują te same przepisy – w wypadku zakładania spółek nawet poszczególni referendarze w jednym sądzie rejestrowym.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Konrad Kaszubiak

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK