| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zakładam firmę > Jak założyć firmę > Kupujemy gotowe spółki dla unijnych dotacji

Kupujemy gotowe spółki dla unijnych dotacji

Na Zachodzie zakup gotowych spółek to wygodny sposób na rozpoczęcie działalności gospodarczej, zatem i handel nimi jest tam traktowany jak normalna forma aktywności biznesowej. U nas natomiast to młody rynek, który jednak rozwija się bardzo dynamicznie. Istnieją bowiem bardzo racjonalne i czysto ekonomiczne przesłanki powodujące, że zakup spółki bywa wyjątkowo opłacalną inwestycją.

Po Amber Gold niebywale wzrosła drobiazgowość badania przez urzędników wniosków pod względem formalnym, a rejestracja spółki z o.o. trwa, szczególnie w niektórych sądach, odczuwalnie dłużej niż uprzednio – mówi Dawid Modro z BiuraInter.pl.

Zakup spółki porady

Podjęcie starań o dotację powoduje najczęściej konieczność dostosowania się przedsiębiorcy do restrykcyjnie sformułowanych wymogów. O dofinansowanie z Działania 8.1 mogą ubiegać się jedynie firmy młode, czyli nie starsze niż 2-letnie, a w niektórych województwach nie starsze niż roczne. W tej sytuacji nabycie gotowej spółki, odpowiedniej pod względem daty rejestracji, umożliwia pozyskania pieniędzy z UE przez firmy istniejące dłużej. W innych znów programach środki z UE dostępne są tylko regionalnie, w tej sytuacji decyduje więc lokalizacja siedziby. Wpis podmiotu w konkretnym sądzie rejestrowym to czasem jedyny sposób na pozyskanie funduszy przez przedsiębiorców spoza regionu.

Zobacz: Pieniądze z urzędu pracy na start własnego biznesu

W żadnych jednak okolicznościach decyzji o zakupie spółki nie wolno podejmować pochopnie, a do transakcji warto się przygotować, mając na względzie kilka podstawowych informacji. Przede wszystkim spółki przeznaczone do sprzedaży muszą być pozbawione wad prawnych i objęte pełną rejestracją podatkową (czyli m.in. mieć nadane numery KRS, NIP i REGON), nie mogą mieć negatywnej historii gospodarczej, a więc jakichkolwiek zobowiązań prawnych, handlowych albo wynikających z zatrudniania pracowników. Powinny być także przygotowane do natychmiastowego podjęcia działalności w szerokim zakresie. Ponadto istotne jest, aby załatwianie formalności związanych z ich kupnem przebiegało profesjonalnie i szybko.

Warto zatem szukać firm o dobrej opinii, którym postawienie klienta w kłopotliwej sytuacji zwyczajnie się nie opłaca. Unikniemy w ten sposób nierzetelnych sprzedawców. Niektóre firmy oferują także usługi uzupełniające, choćby możliwość wynajęcia adresu rejestracyjnego spółki czy skorzystanie z usługi wirtualnego biura – warto dopytać o wszystkie dodatkowe możliwości, bo mogą one stanowić dobry argument przy negocjacji ceny. Najważniejszą jednak kwestią pozostaje wciąż kwestia przemyślanej decyzji o nabyciu spółki oraz możliwość otrzymania przy takim zakupie profesjonalnego wsparcia.

Zobacz serwis: Jak założyć firmę?

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Renata Świgońska

Prawnik, Tłumacz Przysięgły J. Angielskiego i J. Niemieckiego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK