Za cel strategiczny Programu przyjęto wypracowanie mechanizmów wsparcia ludzi młodych, w tym absolwentów na rynku pracy. Osiągnięcie celu strategicznego będzie możliwe poprzez realizację celów operacyjnych, obejmujących konkretne kierunki działań:
- Przetestowanie nowego modelu obsługi młodych bezrobotnych.
- Przetestowanie nowych instrumentów aktywizacji zawodowej.
- Pomoc w zdobyciu kwalifikacji zawodowych i podjęciu zatrudnienia przez osoby młode poprzez zastosowanie pakietu działań najbardziej adekwatnych dla osób do 30 roku życia wchodzących na rynek pracy lub mających trudności w dotarciu do zatrudnienia.
- Rozwijanie współpracy partnerów (instytucje publiczne i niepubliczne, organizacje branżowe, pracodawcy, przedsiębiorcy) na rzecz promowania poradnictwa zawodowego i planowania kariery zawodowej.
- Aktywizacja Akademickich Biur Karier i rozwijanie ich współpracy z instytucjami rynku pracy w podejmowaniu działań wspierających rozpoczęcie aktywności zawodowej przez studentów i absolwentów wyższych uczelni.
- Zwiększenie dostępu do informacji o możliwościach podejmowania pracy w instytucjach sektora publicznego.
- Zwiększenie dostępu do informacji o możliwościach podejmowania praktyk zawodowych.
Zobacz: Pieniądze z urzędu pracy na start własnego biznesu
reklama
reklama
- Testujemy skuteczne formy wsparcia. indywidualne podejście do osób bezrobotnych, spersonalizowane wsparcie kariery - powiedział Minister Władysław Kosiniak-Kamysz podczas spotkania ze starostami i przedstawicielami samorządów z 23 powiatów, które wezmą udział w programie pilotażowym „Twoja Kariera – Twój Wybór". - Test dotyczy nowych na rynku pracy form wsparcia:, m.in. bonów przesiedleniowych czy stażowych oraz dostosowania kursów i szkoleń do realnych potrzeb osób bezrobotnych, a także zapotrzebowania lokalnego rynku pracy.
Projekt pilotażowy programu „Twoja Kariera – Twój Wybór” przetestuje wzorcowy schemat pracy z osobami bezrobotnymi do 30 roku życia oraz sprawdzi w praktyce innowacyjne narzędzia służące zwiększaniu aktywności, samodzielności i mobilności osób młodych.
Zobacz: Dotacje i mikropożyczki na rozpoczęcie działalności gospodarczej
W projekcie wezmą udział bezrobotni do 30 roku życia, zarejestrowani w powiatowym urzędzie pracy. Liczba urzędów pracy biorących udział w pilotażu oraz liczba uczestników pilotażu jest uzależniona od możliwości budżetowych Funduszu Pracy.
Uczestnik pilotażu skorzysta z przygotowanej dla niego oferty, na którą składać się będą usługi rynku pracy i wyselekcjonowane instrumenty określone w ustawie oraz nowe instrumenty testowane w drodze pilotażu, którymi są: