REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Gdzie warto prowadzić biznes? Poznaj tajemnice kupców

M.G.
Biznes
Biznes

REKLAMA

REKLAMA

Jeżeli planujesz otworzyć sklep, pizzerię, zakład fryzjerski lub inny biznes, musisz podjąć strategiczną decyzję dotyczącą lokalizacji. Smykałka do handlu nie wystarczy, aby ustrzec się błędu. Warto poznać kilka podstawowych zasad, stosowanych m.in. przez sieci sklepów.

Ostatnia studnia przed pustynią

Czy zauważyłeś, że Twoja żona wracając z pracy kupuje papierosy i inne drobiazgi w ostatnim sklepie przed domem? Nie tylko ona. Tak robi większość konsumentów. Właśnie dlatego nie ma sensu otwierać biznesu w miejscu bardziej oddalonym od skupisk ludzkich, niż punkt konkurencji.

REKLAMA

Jeżeli nawet obie lokalizacje są "prawie" tak samo oddalone, w handlu "prawie robi różnicę". Większość klientów ominie trochę bardziej oddalony sklep.

Otwórz sklep dla leniwego klienta

Emeryci, którym dopisuje zdrowie czy dzieci w czasie wakacji mają dużo czasu na penetrowanie okolicy w poszukiwaniu sklepu o najlepszych cenach i bogatej ofercie. Jednak statystyczny Kowalski rzadko idzie pieszo dalej niż 500 metrów.

Oceniając lokalizację, sprawdź ilu potencjalnych klientów mieszka w promieniu oddziaływania Twojego biznesu. Im sklep lub punkt usługowy mniejszy, tym mniejszy jest terytorialny zasięg jego oddziaływania. Pamiętaj również o zmotoryzowanych klientach. W dzisiejszych czasach o sukcesie lub porażce biznesu może zadecydować ilość miejsc parkingowych.

Polecamy: Etat i własna firma - wady i zalety

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Lubisz skręcać w lewo? Większość kobiet nie lubi

Twój biznes powinien być zlokalizowany tak, aby osoby wracające z pracy mogły łatwo do niego dojechać. Łatwo, tzn. bez konieczności skręcania w lewo na ruchliwych ulicach. Musisz bowiem pamiętać, że większość osób robiących zakupy lub korzystających z usług, np. fryzjerskich to panie domu. Nie każda pani domu po wielu godzinach pracy ma ochotę skręcać w lewo, czekać na światłach itd. Twój biznes musi był łatwo dostępny.

Dla kogo lokalizacje przejazdowe?

REKLAMA

Wiele sieci, np. MarcPol buduje swoje sklepy w tzw. lokalizacjach przejazdowych, tzn. między centrum miejscowości a osiedlami mieszkaniowymi lub miejscowościami - sypialniami. Dla mniejszych kupców lub usługodawców takie lokalizacje są bardzo ryzykowne.

Wystarczy spojrzeć, ile nieruchomości wystawiono do sprzedaży lub najmu przy ul. Modlińskiej w Warszawie lub w Łomiankach. Lokalizacje przejazdowe mogą okazać się korzystne dla biznesów adresowanych do wąskiego grona odbiorców (części do ciężarówek, spawanie tłumików, haki do samochodów, nagrobki itd.) Należy się jednak upewnić, że nasz biznes nie zostanie schowany za ekrany akustyczne.  Po zainstalowaniu ekranów akustycznych obroty niektórych kupców spadają nawet o 70 proc.

Druga natura konsumenta? Przyzwyczajenie!

Konsument, który od 20 lat mieszka na tym samym osiedlu, jest często silnie przyzwyczajony do miejsc, w których robi zakupy. Takie przyzwyczajenie może stracić na znaczeniu, jeżeli w pobliżu pojawi się sklep typu Biedronka lub Lidl. W związku z tym warto lokować swój biznes w tych miejscach, które kojarzą się z zakupami. Korzystaj na tradycji robienia zakupów w określonym miejscu albo z siły przyciągania supermarketów lub sklepów dyskontowych. Oczywiście jeżeli oferujesz towary uzupełniające asortyment gigantów, bo w konkurencji z nimi raczej nie masz szans.

Polecamy: Jakiego dnia opłaca się założyć działalność gospodarczą?

Choinki przeniesiesz, sklepu nie

Poszukując idealnego miejsca na biznes, warto przyjrzeć się sprzedawcom choinek w okresie przedświątecznym, kwiatów przed Dniem Kobiet czy świeżych truskawek. Osoby prowadzące handel odręczny mają największą swobodę w dostosowaniu swojej lokalizacji do ruchu konsumentów na osiedlu. Jeżeli komuś jest po drodze, żeby kupić kobiałkę z truskawkami, z pewnością będzie Twoim klientem, jeżeli otworzysz sklep lub punkt usługowy w tym miejscu.

Im częściej mijasz jakieś miejsce, tym ma ono większy potencjał

Sprawdź, którędy mieszkańcy osiedla biegną każdego ranka na autobus lub przejeżdżają śpiesząc się do pracy. Im częściej mijane jest miejsce, w którym rozważasz prowadzenie biznesu, tym lepiej dla Ciebie. Omijaj lokalizacje przy drugorzędnych wjazdach lub położone na tyłach osiedla.


Sprawdź co słychać u konkurencji

Na niemal każdym osiedlu jest już jakiś sklep lub punkt usługowy. Jest kilka łatwych sposobów na poznanie konkurencji bez narażania się na zarzut szpiegostwa gospodarczego. Aby dowiedzieć się, jaki jest zakres oddziaływania punktu, z którym chcesz konkurować, poszukaj ścieżek wydeptanych przez mieszkańców osiedla. Możesz również sprawdzić obroty, biorąc dwa razy paragon. Paragony są bowiem numerowane. Odwiedzając sklep dwa razy w odstępie 30 - dniowym, możesz sprawdzić, ile paragonów wygenerowały kasy w sklepie, a następnie pomnożyć tą liczbę przez średnią wartość koszyka.

Upewnij się, że możesz być konkurencyjny

Jeżeli zamierzasz wynająć lokal za kilka tysięcy złotych miesięcznie i opłacić pracowników, być może trudno Ci będzie konkurować z firmami rodzinnymi, które korzystają ze swoich nieruchomości. Taka konkurencja może bowiem zaproponować znacznie lepsze ceny.

Polecamy: Własna firma czy etat - co się bardziej opłaca?

Warto odrobić lekcję

Wskazówki zawarte w niniejszym artykule mają charakter bardzo ogólny. Każde osiedle ma natomiast swoją specyfikę. Jeżeli masz zamiar np. prowadzić salonik piekarniczy, musisz zastanowić się, czy chcesz konkurować z osobami sprzedającymi pieczywo z ciężarówki. Sklep z winem może znakomicie uzupełniać ofertę Tesco, ale nie radzić sobie z konkurencją ze strony Biedronki. Bez względu na to co postanowisz, przed podjęciem decyzji powinieneś możliwie dokładnie poznać charakter miejsca, w którym chcesz działać oraz firm, z którymi będziesz konkurować.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Wskaźnik koniunktury GUS. Gastronomia i zakwaterowanie z największym wzrostem

    Zakwaterowanie i gastronomia znalazły się wśród branż, w których notowany był do tej pory dodatni wskaźnik koniunktury (informacja i komunikacja oraz finanse i ubezpieczenia).

    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej

    Empatia jest kluczowa w relacjach między personelem medycznym a pacjentami, będąc nieodzownym fundamentem wysokiej jakości opieki zdrowotnej. W obecnych czasach, gdy pacjenci mają coraz większe oczekiwania, a zmiany w medycynie są nieustanne, zdolność do empatii wyróżnia się jako jeden z głównych czynników wpływających na poziom świadczonych usług. Nawet w czasach, gdy technologie medyczne rozwijają się dynamicznie, to właśnie empatyczny kontakt między pacjentem a personelem zdrowotnym ma zasadnicze znaczenie. Umiejętność wczucia się w położenie innej osoby jest kluczowa, tworząc solidną podstawę dla profesjonalnej i skutecznej opieki nad pacjentami.

    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    REKLAMA

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    REKLAMA

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA