REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ośrodek hipoterapii jako pomysł na biznes

PARP KSU
Ośrodek hipoterapii jako pomysł na biznes
Ośrodek hipoterapii jako pomysł na biznes

REKLAMA

REKLAMA

Wykorzystywanie kontaktu z zwierzętami w lecznictwie nie jest niczym zaskakującym. Jak się okazuje, może to być również sposób na zarabianie pieniędzy prowadząc własną firmę. Jaką? Ośrodek hipoterapii.

O ośrodku hipoterapii pani Marcelina Adamska-Krzempek nigdy nie myślała, zawsze jednak lubiła konie. Od dzieciństwa, opiekowała się troskliwie ulubionymi czworonogami traktując to zajęcia jako hobby. Niestety, nieszczęśliwy wypadek w życiu Pani Marceliny i uraz kręgosłupa jakiego doznała spowodował, że nie mogła już więcej zajmować się jazdą konną. Wtedy to właśnie narodził się pomysł aby otworzyć ośrodek hipoterapii.

REKLAMA

Koń chodzi jak człowiek

REKLAMA

Pani Marcelina skończyła więc studia pedagogiczne i w 2004 r. założyła terapeutyczną działalność gospodarczą. Jej podopiecznymi stały się głównie dzieci od 3 roku życia oraz osoby dorosłe. Wskazań do hipoterapii jest wiele, wśród nich m.in.: mózgowe porażenie dziecięce, choroby mięśni, zespoły genetyczne czy opóźnienie psychoruchowe.

Co daje koń? - Koń posiada wiele właściwości terapeutycznych. Najważniejszą spośród nich jest możliwość kodowania w mózgu prawidłowego wzorca ruchu miednicy podczas chodu. Ponadto następuje normalizacja napięcia mięśniowego, doskonaleniu ulega równowaga, koordynacja, orientacja przestrzenna, schemat własnego ciała, poczucie rytmu. No i, oczywiście, nieoceniony kontakt emocjonalny – tłumaczy Marcelina Adamska-Krzempek.

Sam koń jednak nie wystarczy. Dla pełnej terapii konieczny jest też odpowiedni sprzęt, umożliwiający rozwijanie tego, co osiągnięte zostaje w trakcie zajęć ze zwierzęciem. A to już sporo kosztuje.

Polecamy: Jak założyć salon fryzjerski?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

„Lepszy start” z konsultantami

Pani Marcelina zaczęła się więc rozglądać za unijnym dofinansowaniem na otwarcie działalności gospodarczej. Początkowe podejmowane próby nie szły dobrze: profil jej biznesu nie pasował do Regionalnego Programu Operacyjnego ani do najpopularniejszego w kraju Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

Jednak w 2009 r. znajoma pani Marceliny pochwaliła się jej uzyskanym dofinansowaniem z działania 6.2 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Pani Marcelina uznała więc, że to byłoby rozwiązanie w sam raz dla jej pomysłu.

REKLAMA

W poszukiwaniu informacji na temat Programu, zaczęła przeglądać strony internetowe. Trafiła tam na Centrum Przedsiębiorczości S.A. w Woli - lokalną, acz niezwykle prężną instytucję wpierającą rozwój małych firm. Oprócz licznych form aktywności, Centrum prowadzi Punkt Konsultacyjny Krajowego Systemu Usług.

Marcelina Adamska-Krzempek umówiła się więc na wizytę z konsultantem. Okazało się, że najlepszym rozwiązaniem dla Pani Marceliny jest właśnie skorzystanie z pomocy finansowej oferowanej w projekcie „Lepszy start – stabilna firma” z działania 6.2 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

Czas na psa…

Apetyt rośnie jednak w miarę jedzenia, a pani Marcelinie już w głowie kolejne pomysły na rozwój swojej firmy. Chce rozpocząć zajęcia z tzw. dogoterapię, czyli z udziałem psa. Również te czworonogi mają zbawienny wpływ na chore dzieci i nie tylko. – Dogoterapia znajduje zastosowanie w terapii i rehabilitacji dzieci ze wszystkimi rodzajami niepełnosprawności . Odpowiednio przygotowane zajęcia mogą być elementami wszystkich rodzajów rehabilitacji. Mogą zawierać np. ćwiczenia ruchowe, elementy psychodramy, ćwiczenia stymulujące rozwój poznawczy bądź rozwój społeczny. Wyobraźmy sobie, że podczas zajęć dziecko musi czołgać się na brzuchu do przodu z wyciąganiem i zginaniem na przemian rąk i nóg. Ćwiczenie trudne i męczące. Jeśli jednak obok małego pacjenta będzie czołgał się pies, to takie ćwiczenie nabiera zupełnie innego wymiaru – mówi Marcelina Adamska-Krzempek. Ale realizacja tych planów nie byłaby możliwa bez wcześniejszych osiągnięć firmy.

Polecamy: Jak założyć własną firmę?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA