| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zakładam firmę > Jak założyć firmę > Ochrona mienia i osób, a zawiesznie działalności - porada

Ochrona mienia i osób, a zawiesznie działalności - porada

Zawieszenie działalności w przypadku branży podlegającej reglamentowaniu może mieć wpływ na uzyskaną koncesję. Jak przedstawiają się relacje ochrona mienia i osób, a zawieszenia działalności?


Zawieszenie działalności następuje na wniosek przedsiębiorcy złożony na piśmie właściwemu organowi ewidencyjnemu, a w przypadku przedsiębiorców podlegających obowiązkowi wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego – właściwemu sądowi rejonowemu. Okres zawieszania wykonywania działalności gospodarczej rozpocznie się od dnia złożenia wniosku o wpis informacji o zawieszeniu działalności i trwać będzie do dnia złożenia wniosku i wpis informacji o wznowieniu wykonywania działalności gospodarczej.

Organowi koncesyjnemu należy zgłosić w terminie 14 dni, fakt zawieszenia działalności przedstawiając potwierdzoną urzędowo kopię zaświadczenia o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej lub wpisu do rejestru przedsiębiorców KRS, uwzględniającego wpis o zawieszeniu przez przedsiębiorcę wykonywania działalności gospodarczej.

Po wznowieniu działalności na przedsiębiorcy spoczywa obowiązek powiadomienia w terminie 14 dni organu koncesyjnego o fakcie wznowienia działalności oraz przedstawienia zaświadczenia z ewidencji działalności gospodarczej lub odpisu aktualnego z rejestru przedsiębiorców KRS uwzględniającego ten fakt.

Przedsiębiorca w okresie zawieszenia wykonywania działalności może zostać poddany kontroli na zasadach przewidzianych dla przedsiębiorców wykonujących działalność gospodarczą.

Odebranie koncesji

Polecamy: CEIDG-1, czyli nowy formularz dla firm

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji cofa w drodze decyzji administracyjnej koncesję albo zmienia jej zakres ( art. 22 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy) jeżeli:

  • przedsiębiorca nie podjął w wyznaczonym terminie działalności objętej koncesją mimo wezwania organu koncesyjnego lub trwale zaprzestał wykonywania działalności gospodarczej objętej koncesją,
  • w wyznaczonym terminie nie usunął stanu faktycznego lub prawnego niezgodnego z warunkami określonymi w koncesji lub z przepisami regulującymi działalność gospodarczą objętą koncesją,
  • rażąco narusza warunki określone w koncesji lub inne warunki wykonywania działalności gospodarczej, określone przepisami prawa.

Polecamy: Jak uzyskać koncesję na ochronę osób i mienia?

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji może cofnąć koncesję albo zmienić jej zakres ze względu na zagrożenie obronności i bezpieczeństwa państwa lub bezpieczeństwa obywateli, a także w razie ogłoszenia upadłości przedsiębiorcy (art. 22 ust. 3 ustawy o ochronie osób i mienia).

Źródło: MSWiA

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Mikołaj Duda

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK